KUTSAL NUR
 
AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 YEREMYA GİRİŞ

Aşağa gitmek 
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:36 am

Yeremya

Halk Yeremya'nın Öldürülmesini İstiyor

26 Yahuda Kralı Yoşiya oğlu Yehoyakim'in krallığının başlangıcında RAB şöyle seslendi:
2 "RAB diyor ki: RAB'bin Tapınağı'nın avlusunda dur, tapınmak için Yahuda kentlerinden oraya gelen herkese seslen. Sana buyurduğum her şeyi tek söz eksiltmeden onlara bildir.

3 Belki dinler de kötü yollarından dönerler. O zaman ben de yaptıkları kötülükler yüzünden başlarına getirmeyi tasarladığım felaketten vazgeçerim.

4 Onlara de ki: 'RAB şöyle diyor: Size verdiğim Yasa uyarınca yürümez, beni dinlemez,

5 size defalarca gönderdiğim kullarım peygamberlerin sözlerine kulak vermezseniz, ki kulak vermiyorsunuz,

6 bu tapınağa Şilo'dakine yaptığımın aynısını yapar, bu kenti bütün dünya ulusları arasında lanetlik ederim.'"

7 Kâhinler, peygamberler ve bütün halk Yeremya'nın RAB'bin Tapınağı'nda söylediği bu sözleri duydular.

8 Yeremya Tanrı'nın halka iletmesini buyurduğu sözleri bitirince, kâhinlerle peygamberler ve halk onu yakalayıp, "Ölmen gerek!" dediler,

9 "Neden bu tapınak Şilo'daki gibi olacak, bu kent de içinde kimsenin yaşamayacağı bir viraneliğe dönecek diyerek RAB'bin adıyla peygamberlik ediyorsun?" Bütün halk RAB'bin Tapınağı'nda Yeremya'nın çevresinde toplanmıştı.

10 Yahuda önderleri olup bitenleri duyunca, saraydan RAB'bin Tapınağı'na gidip tapınağın Yeni Kapı girişinde yerlerini aldılar.

11 Bunun üzerine kâhinlerle peygamberler, önderlere ve halka, "Bu adam ölüm cezasına çarptırılmalı" dediler, "Çünkü bu kente karşı peygamberlik etti. Kendi kulaklarınızla işittiniz bunu."

12 Bunun üzerine Yeremya önderlerle halka, "Bu tapınağa ve kente karşı işittiğiniz peygamberlik sözlerini iletmem için beni RAB gönderdi" dedi,

13 "Şimdi yollarınızı, davranışlarınızı düzeltin, Tanrınız RAB'bin sözüne kulak verin. O zaman RAB başınıza getireceğini söylediği felaketten vazgeçecek.

14 Bana gelince, işte elinizdeyim! Gözünüzde iyi ve doğru olan neyse, bana öyle yapın.

15 Ancak şunu kesinlikle bilin ki, eğer beni öldürürseniz, siz de bu kent içinde yaşayanlar da suçsuz birinin kanını dökmekten sorumlu tutulacaksınız. Çünkü bütün bu sözleri bildirmem için beni gerçekten RAB size gönderdi."

16 Bunun üzerine önderlerle halk, kâhinlerle peygamberlere, "Bu adam ölüm cezasına çarptırılmamalı" dediler, "Çünkü bizimle Tanrımız RAB'bin adıyla konuştu."

17 Halkın ileri gelenlerinden birkaçı öne çıkıp orada toplanmış halka,

18 "Moreşetli Mika Yahuda Kralı Hizkiya döneminde peygamberlik etti" dediler, "Yahuda halkına dedi ki: Her Şeye Egemen RAB şöyle diyor,

"'Siyon tarla gibi sürülecek,

Yeruşalim taş yığınına dönecek,

Tapınağın kurulduğu dağ ormanlık bir tepe olacak.'

19 "Yahuda Kralı Hizkiya ya da Yahuda halkından biri onu öldürdü mü? Bunun yerine Hizkiya RAB'den korkarak O'nun lütfunu diledi. RAB de onlara bildirdiği felaketten vazgeçti. Bizse, üzerimize büyük bir yıkım getirmek üzereyiz."

Kral Yehoyakim Uriya'yı Öldürüyor

20 Kiryat-Yearimli Şemaya oğlu Uriya adında peygamberlik eden bir adam daha vardı. Tıpkı Yeremya gibi o da RAB'bin adıyla bu kente ve ülkeye karşı peygamberlik etti.

21 Kral Yehoyakim'le askerleri ve komutanları Uriya'nın sözlerini duydular. Kral onu öldürmek istedi. Bunu duyan Uriya korkuya kapılarak kaçıp Mısır'a gitti.

22 Bunun üzerine Kral Yehoyakim peşinden adamlarını -Akbor oğlu Elnatan'la başkalarını- Mısır'a gönderdi.

23 Uriya'yı Mısır'dan çıkarıp Kral Yehoyakim'e getirdiler. Kral onu kılıçla öldürtüp cesedini sıradan halk mezarlığına attırdı.

24 Ancak Şafan oğlu Ahikam Yeremya'yı korudu. Böylece Yeremya öldürülmek üzere halkın eline teslim edilmedi.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:36 am

Yeremya

Yahuda Nebukadnessar'a Veriliyor

27 Yahuda Kralı Yoşiya oğlu Sidkiya'nın krallığının başlangıcında RAB Yeremya'ya seslendi:
2 RAB bana dedi ki: "Kendine sırımla bağlanmış tahta bir boyunduruk yap, boynuna geçir.

3 Sonra Yeruşalim'e, Yahuda Kralı Sidkiya'ya gelen ulaklar aracılığıyla Edom, Moav, Ammon, Sur ve Sayda krallarına haber gönder.

4 Efendilerine şunu bildirmelerini buyur: İsrail'in Tanrısı Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'Efendilerinize söyleyin:

5 Yeryüzünü de üstünde yaşayan insanlarla hayvanları da büyük gücümle, kudretli elimle ben yarattım. Onu uygun gördüğüm kişiye veririm.

6 Şimdi bütün bu ülkeleri Babil Kralı kulum Nebukadnessar'a vereceğim. Yabanıl hayvanları da kulluk etsinler diye ona vereceğim.

7 Ülkesi için saptanan zaman gelinceye dek bütün uluslar ona, oğluna, torununa kulluk edecek. Sonra birçok ulus, büyük krallar onu köle edecekler.

8 "'Hangi ulus ya da krallık Babil Kralı Nebukadnessar'a kulluk edip boyunduruğuna girmezse, o ulusu onun eline teslim edene dek[i] kılıçla, kıtlıkla, salgın hastalıkla cezalandıracağım, diyor RAB.

9 Size gelince, peygamberlerinizi, falcılarınızı, düş görücülerinizi, medyumlarınızı, büyücülerinizi dinlemeyin! Onlar size, Babil Kralı'na kulluk etmeyeceksiniz diyorlar.

10 Size yalan peygamberlik ediyorlar. Bunun sonucu sizi ülkenizden uzaklaştırmak oluyor. Sizi süreceğim, yok olacaksınız.

11 Ama Babil Kralı'nın boyunduruğuna girip ona kulluk eden ulusu kendi toprağında bırakacağım, diyor RAB. O ulus toprağını işleyecek, orada yaşayacak.'"

12 Yahuda Kralı Sidkiya'ya bütün bu sözleri ilettim. Dedim ki: "Boyunlarınızı Babil Kralı'nın boyunduruğu altına koyun. Ona ve halkına kulluk edin ki sağ kalasınız.

13 RAB'bin Babil Kralı'na kulluk etmeyen her ulus için dediği gibi, niçin sen ve halkın kılıç, kıtlık, salgın hastalık yüzünden ölesiniz?

14 Size, 'Babil Kralı'na kulluk etmeyeceksiniz' diyen peygamberlerin sözlerine kulak asmayın. Onlar size yalan peygamberlik ediyorlar.

15 'Onları ben göndermedim' diyor RAB, 'Adımla yalan peygamberlik ediyorlar. Bu yüzden sizi de size peygamberlik eden peygamberleri de süreceğim, hepiniz yok olacaksınız.'"

16 Sonra kâhinlerle halka şöyle dedim: "RAB diyor ki: 'İşte RAB'bin Tapınağı'nın eşyaları yakında Babil'den geri getirilecek' diyen peygamberlerinize kulak asmayın. Onlar size yalan peygamberlik ediyorlar.

17 Onları dinlemeyin. Sağ kalmak için Babil Kralı'na kulluk edin. Bu kent neden viraneye çevrilsin?

18 Eğer bunlar peygamberse ve RAB'bin sözü onlardaysa, RAB'bin Tapınağı'nda, Yahuda Kralı'nın sarayında ve Yeruşalim'de kalan eşyalar Babil'e götürülmesin diye Her Şeye Egemen RAB'be yalvarsınlar.

19-20 "Çünkü Babil Kralı Nebukadnessar Yahuda Kralı Yehoyakim oğlu Yehoyakin'i Yahuda ve Yeruşalim soylularıyla birlikte Yeruşalim'den Babil'e sürdüğünde alıp götürmediği sütunlar, havuz, ayaklıklar ve kentte kalan öbür eşyalar için Her Şeye Egemen RAB şöyle diyor.

21 Evet, RAB'bin Tapınağı'nda, Yahuda Kralı'nın sarayında ve Yeruşalim'de kalan eşyalar için İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB şöyle diyor:

22 'Bunlar Babil'e taşınacak, aldıracağım güne dek de orada kalacaklar' diyor RAB, 'O zaman onları alacak, yeniden buraya yerleştireceğim.'"
[i] 27:8. Targum, Süryanice "Onun eline teslim edene dek", İbranice "Onun eliyle yok edilişi tamamlanana dek"

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:36 am

Yeremya

Yalancı Peygamber Hananya

28 Aynı yıl Yahuda Kralı Sidkiya'nın krallığının başlangıcında, dördüncü yılının beşinci ayında Givonlu Azzur oğlu Peygamber Hananya RAB'bin Tapınağı'nda kâhinlerle bütün halkın önünde bana şöyle dedi:
2 "İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'Babil Kralı'nın boyunduruğunu kıracağım.

3 Babil Kralı Nebukadnessar'ın buradan alıp Babil'e götürdüğü RAB'bin Tapınağı'na ait bütün eşyaları iki yıl içinde buraya geri getireceğim.

4 Yahuda Kralı Yehoyakim oğlu Yehoyakin'le Babil'e sürgüne giden bütün Yahudalılar'ı buraya geri getireceğim' diyor RAB, 'Çünkü Babil Kralı'nın boyunduruğunu kıracağım.'"

5 Bunun üzerine Peygamber Yeremya, kâhinlerin ve RAB'bin Tapınağı'ndaki halkın önünde Peygamber Hananya'yı yanıtladı.

6 Yeremya şöyle dedi: "Amin! RAB aynısını yapsın! RAB tapınağına ait eşyalarla bütün sürgünleri Babil'den buraya geri getirerek ettiğin peygamberlik sözlerini gerçekleştirsin!

7 Yalnız şimdi sana ve halka söyleyeceğim şu sözü dinle:

8 Çok önce, benden de senden de önce yaşamış peygamberler birçok ülke ve büyük krallığın başına savaş, felaket, salgın hastalık gelecek diye peygamberlik ettiler.

9 Ancak esenlik olacağını söyleyen peygamberin sözü yerine gelirse, onun gerçekten RAB'bin gönderdiği peygamber olduğu anlaşılır."

10 Bunun üzerine Peygamber Hananya, Peygamber Yeremya'nın boynundan boyunduruğu çıkarıp kırdı.

11 Sonra halkın önünde şöyle dedi: "RAB diyor ki: 'Babil Kralı Nebukadnessar'ın bütün ulusların boynuna taktığı boyunduruğu iki yıl içinde işte böyle kıracağım.'" Böylece Peygamber Yeremya yoluna gitti.

12 Peygamber Hananya Peygamber Yeremya'nın boynundaki boyunduruğu kırdıktan sonra RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:

13 "Git, Hananya'ya de ki: 'RAB şöyle diyor: Sen tahtadan yapılmış boyunduruğu kırdın, ama yerine demir boyunduruk yapacaksın!

14 Çünkü İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: Babil Kralı Nebukadnessar'a kulluk etmeleri için bütün bu ulusların boynuna demir boyunduruk geçirdim, ona kulluk edecekler. Yabanıl hayvanları da onun denetimine vereceğim.'"

15 Peygamber Yeremya Peygamber Hananya'ya, "Dinle, ey Hananya!" dedi, "Seni RAB göndermedi. Ama sen bu ulusu yalana inandırdın.

16 Bu nedenle RAB diyor ki: 'Seni yeryüzünden silip atacağım. Bu yıl öleceksin. Çünkü halkı RAB'be karşı kışkırttın.'"

17 Peygamber Hananya o yılın yedinci ayında öldü.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:36 am

Yeremya

Yalancı Peygamber Hananya

28 Aynı yıl Yahuda Kralı Sidkiya'nın krallığının başlangıcında, dördüncü yılının beşinci ayında Givonlu Azzur oğlu Peygamber Hananya RAB'bin Tapınağı'nda kâhinlerle bütün halkın önünde bana şöyle dedi:
2 "İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'Babil Kralı'nın boyunduruğunu kıracağım.

3 Babil Kralı Nebukadnessar'ın buradan alıp Babil'e götürdüğü RAB'bin Tapınağı'na ait bütün eşyaları iki yıl içinde buraya geri getireceğim.

4 Yahuda Kralı Yehoyakim oğlu Yehoyakin'le Babil'e sürgüne giden bütün Yahudalılar'ı buraya geri getireceğim' diyor RAB, 'Çünkü Babil Kralı'nın boyunduruğunu kıracağım.'"

5 Bunun üzerine Peygamber Yeremya, kâhinlerin ve RAB'bin Tapınağı'ndaki halkın önünde Peygamber Hananya'yı yanıtladı.

6 Yeremya şöyle dedi: "Amin! RAB aynısını yapsın! RAB tapınağına ait eşyalarla bütün sürgünleri Babil'den buraya geri getirerek ettiğin peygamberlik sözlerini gerçekleştirsin!

7 Yalnız şimdi sana ve halka söyleyeceğim şu sözü dinle:

8 Çok önce, benden de senden de önce yaşamış peygamberler birçok ülke ve büyük krallığın başına savaş, felaket, salgın hastalık gelecek diye peygamberlik ettiler.

9 Ancak esenlik olacağını söyleyen peygamberin sözü yerine gelirse, onun gerçekten RAB'bin gönderdiği peygamber olduğu anlaşılır."

10 Bunun üzerine Peygamber Hananya, Peygamber Yeremya'nın boynundan boyunduruğu çıkarıp kırdı.

11 Sonra halkın önünde şöyle dedi: "RAB diyor ki: 'Babil Kralı Nebukadnessar'ın bütün ulusların boynuna taktığı boyunduruğu iki yıl içinde işte böyle kıracağım.'" Böylece Peygamber Yeremya yoluna gitti.

12 Peygamber Hananya Peygamber Yeremya'nın boynundaki boyunduruğu kırdıktan sonra RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:

13 "Git, Hananya'ya de ki: 'RAB şöyle diyor: Sen tahtadan yapılmış boyunduruğu kırdın, ama yerine demir boyunduruk yapacaksın!

14 Çünkü İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: Babil Kralı Nebukadnessar'a kulluk etmeleri için bütün bu ulusların boynuna demir boyunduruk geçirdim, ona kulluk edecekler. Yabanıl hayvanları da onun denetimine vereceğim.'"

15 Peygamber Yeremya Peygamber Hananya'ya, "Dinle, ey Hananya!" dedi, "Seni RAB göndermedi. Ama sen bu ulusu yalana inandırdın.

16 Bu nedenle RAB diyor ki: 'Seni yeryüzünden silip atacağım. Bu yıl öleceksin. Çünkü halkı RAB'be karşı kışkırttın.'"

17 Peygamber Hananya o yılın yedinci ayında öldü.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:37 am

eremya

Sürgündekilere Mektup

29 Peygamber Yeremya'nın sürgünde sağ kalan halkın ileri gelenlerine, kâhinlerle peygamberlere ve Nebukadnessar'ın Yeruşalim'den Babil'e sürdüğü bütün halka Yeruşalim'den gönderdiği mektubun metni aşağıda yazılıdır.
2 Bu mektup Kral Yehoyakin'in, ana kraliçenin, saray görevlilerinin, Yahuda ve Yeruşalim önderlerinin, zanaatçılarla demircilerin Yeruşalim'den sürgüne gitmelerinden sonra,

3 Yahuda Kralı Sidkiya'nın Babil Kralı Nebukadnessar'a gönderdiği Şafan oğlu Elasa ve Hilkiya oğlu Gemarya eliyle gönderildi:

4 İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB Yeruşalim'den Babil'e sürdüğü herkese şöyle diyor:

5 "Evler yapıp içinde oturun, bahçe dikip ürünlerini yiyin.

6 Evlenin, oğullarınız, kızlarınız olsun; oğullarınızı, kızlarınızı evlendirin. Onların da oğulları, kızları olsun. Orada çoğalın, azalmayın.

7 Sizi sürmüş olduğum kentin esenliği için uğraşın. O kent için RAB'be dua edin. Çünkü esenliğiniz onunkine bağlıdır."

8 Evet, İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: "Aranızdaki peygamberlerle falcılara aldanmayın. Düş görmeye özendirdiğiniz kişilere kulak asmayın.

9 Çünkü onlar adımı kullanarak size yalan peygamberlik ediyorlar. Onları ben göndermedim." RAB böyle diyor.

10 RAB diyor ki: "Babil'de yetmiş yılınız dolunca sizinle ilgilenecek, buraya sizi geri getirmek için verdiğim iyi sözü tutacağım.

11 Çünkü sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum" diyor RAB. "Kötü tasarılar değil, size umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları bunlar.

12 O zaman beni çağıracak, gelip bana yakaracaksınız. Ben de sizi işiteceğim.

13 Beni arayacaksınız, bütün yüreğinizle arayınca beni bulacaksınız.

14 Kendimi size buldurtacağım" diyor RAB. "Sizi eski halinize kavuşturacağım. Sizi sürdüğüm bütün yerlerden ve uluslardan toplayacağım" diyor RAB. "Ve sizi sürgün ettiğim yerden geri getireceğim."

15 Madem, "RAB bizim için Babil'de peygamberler çıkardı" diyorsunuz,

16 Davut'un tahtında oturan kral, bu kentte kalan halk ve sizinle sürgüne gitmeyen yurttaşlarınız için RAB şöyle diyor.

17 Evet, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: "Üzerlerine kılıç, kıtlık, salgın hastalık göndereceğim. Onları yenilmeyecek kadar çürük, bozuk incir gibi edeceğim.

18 Kılıçla, kıtlıkla, salgın hastalıkla peşlerine düşeceğim. Yeryüzündeki bütün krallıklara dehşet saçacak, kendilerini sürdüğüm bütün ülkeler arasında lanetlenecek, dehşet ve alay konusu olacak, aşağılanacaklar.

19 Çünkü sözlerime kulak asmadılar" diyor RAB. "Kullarım peygamberler aracılığıyla sözlerimi defalarca gönderdim, ama dinlemediniz." RAB böyle diyor.

20 Bunun için, ey sizler, Yeruşalim'den Babil'e gönderdiğim sürgünler, RAB'bin sözüne kulak verin!

21 Adımı kullanarak size yalan peygamberlik eden Kolaya oğlu Ahav'la Maaseya oğlu Sidkiya için İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: "Onları Babil Kralı Nebukadnessar'ın eline teslim edeceğim, gözünüzün önünde ikisini de öldürecek.

22 Onlardan ötürü Babil'deki bütün Yahuda sürgünleri, 'RAB seni Babil Kralı'nın diri diri yaktırdığı Sidkiya ve Ahav'la aynı duruma düşürsün.' diye lanet edecek.

23 Çünkü İsrail'de çirkin şeyler yaptılar; komşularının karılarıyla zina ettiler, onlara buyurmadığım halde adımla yalan sözler söylediler. Bunu biliyorum ve buna tanığım" diyor RAB.

Şemaya'ya Bildiri

24 Nehelamlı Şemaya'ya diyeceksin ki:

25 "İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB şöyle diyor: Sen Yeruşalim halkına, Maaseya oğlu Kâhin Sefanya'yla bütün öbür kâhinlere kendi adına mektuplar göndererek şöyle yazmıştın:

26 "'RAB tapınağın sorumlusu olarak Yehoyada yerine seni kâhin atadı. Peygamber gibi davranan her deliyi tomruğa, demir boyunduruğa vurmak görevindir.

27 Öyleyse aranızda kendini peygamber ilan eden Anatotlu Yeremya'yı neden azarlamadın?

28 Çünkü Yeremya biz Babil'dekilere şu haberi gönderdi: Sürgün uzun olacak. Onun için evler yapıp içinde oturun; bahçe dikip ürününü yiyin.'"

29 Kâhin Sefanya mektubu Peygamber Yeremya'ya okuyunca,

30 RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:

31 "Bütün sürgünlere şu haberi gönder: 'Nehelamlı Şemaya için RAB diyor ki: Madem ben göndermediğim halde Şemaya peygamberlik edip sizleri yalana inandırdı,

32 ben de Nehelamlı Şemaya'yı ve bütün soyunu cezalandıracağım: Bu halkın arasında soyundan kimse sağ kalmayacak, halkıma yapacağım iyiliği görmeyecek, diyor RAB. Çünkü o halkı bana karşı kışkırttı.'"Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:37 am

Yeremya

İsrail Yenilenecek

30 RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:
2 "İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki: 'Sana bildirdiğim bütün sözleri bir kitaba yaz.

3 İşte halkım İsrail'i ve Yahuda'yı eski durumlarına kavuşturacağım günler yaklaşıyor' diyor RAB, 'Onları atalarına verdiğim topraklara geri getireceğim, orayı yurt edinecekler' diyor RAB."

4 İsrail ve Yahuda için RAB'bin bildirdiği sözler şunlardır:

5 "RAB diyor ki:

'Korku sesi duyduk,

Esenlik değil, dehşet sesi.

6 Sorun da görün:

Erkek, çocuk doğurur mu?

Öyleyse neden doğuran kadın gibi

Her erkeğin ellerini belinde görüyorum?

Neden her yüz solmuş?

7 Ah, ne korkunç gün!

Onun gibisi olmayacak.

Yakup soyu için sıkıntı dönemi olacak,

Yine de sıkıntıdan kurtulacak.

8 "'O gün' diyor Her Şeye Egemen RAB,

'Boyunlarındaki boyunduruğu kıracak,

Bağlarını koparacağım.

Bundan böyle yabancılar onları

Kendilerine köle etmeyecekler.

9 Onun yerine Tanrıları RAB'be,

Ve başlarına atayacağım kralları Davut'a

Kulluk edecekler.

10 "'Korkma, ey kulum Yakup,

Yılma, ey İsrail' diyor RAB.

'Çünkü seni uzak yerlerden,

Soyunu sürgün edildiği ülkeden kurtaracağım.

Yakup yine huzur ve güvenlik içinde olacak,

Kimse onu korkutmayacak.

11 Çünkü ben seninleyim,

Seni kurtaracağım' diyor RAB.

'Seni aralarına dağıttığım bütün ulusları

Tümüyle yok etsem de,

Seni büsbütün yok etmeyecek,

Adaletle yola getirecek,

Hiç cezasız bırakmayacağım.'

12 "RAB diyor ki:

'Senin yaran şifa bulmaz,

Beren iyileşmez.

13 Davanı görecek kimse yok,

Yaran umarsız, şifa bulmaz.

14 Bütün oynaşların unuttu seni,

Arayıp sormuyorlar.

Seni düşman vururcasına vurdum,

Acımasızca cezalandırdım.

Çünkü suçun çok,

Günahların sayısız.

15 Neden haykırıyorsun yarandan ötürü?

Yaran şifa bulmaz.

Suçlarının çokluğu ve sayısız günahın yüzünden

Getirdim bunları başına.

16 Ama seni yiyenlerin hepsi yem olacak,

Bütün düşmanların sürgüne gidecek.

Seni soyanlar soyulacak,

Yağmalayanlar yağmalanacak.

17 Ama ben seni sağlığına kavuşturacak,

Yaralarını iyileştireceğim' diyor RAB,

'Çünkü Siyon itilmiş,

Onu arayan soran yok diyorlar.'

18 "RAB diyor ki:

'Yakup'un çadırlarını eski haline kavuşturacağım,

Konutlarına acıyacağım.

Yeruşalim höyük üzerinde yeniden kurulacak,

Saray kendi yerinde duracak.

19 Oralardan şükran ve sevinç sesleri duyulacak.

Sayılarını çoğaltacağım, azalmayacaklar,

Onları onurlandıracağım, küçümsenmeyecekler.

20 Çocukları eskisi gibi olacak,

Toplulukları önümde sağlam duracak;

Onlara baskı yapanların hepsini cezalandıracağım.

21 Önderleri kendilerinden biri olacak,

Yöneticileri kendi aralarından çıkacak.

Onu kendime yaklaştıracağım,

Bana yaklaşacak.

Kim canı pahasına yaklaşabilir bana?' diyor RAB.

22 "'Böylece siz benim halkım olacaksınız,

Ben de sizin Tanrınız olacağım.'

23 İşte RAB'bin fırtınası öfkeyle kopacak,

Şiddetli kasırgası kötülerin başında patlayacak.

24 Aklının tasarladığını tümüyle yapana dek,

RAB'bin kızgın öfkesi dinmeyecek.

Gelecek günlerde bunu anlayacaksınız."

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:37 am

Yeremya

İsrail Halkı Yurduna Dönüyor

31 "O zaman" diyor RAB, "Bütün İsrail boylarının Tanrısı olacağım, onlar da benim halkım olacaklar."
2 RAB diyor ki:

"Kılıçtan kaçıp kurtulan halk çölde lütuf buldu.

Ben İsrail'i rahata kavuşturmaya gelirken,

3 Ona uzaktan görünüp şöyle dedim:

Seni sonsuz bir sevgiyle sevdim,

Bu nedenle sevecenlikle seni kendime çektim.

4 Seni yeniden bina edeceğim,

Yeniden bina edileceksin, ey erden kız İsrail!

Yine teflerini alacak,

Sevinçle coşup oynayanlara katılacaksın.

5 Samiriye dağlarında yine bağ dikeceksin;

Bağ dikenler üzümünü yiyecekler.

6 Efrayim'in dağlık bölgesindeki bekçilerin,

'Haydi, Siyon'a, Tanrımız RAB'be çıkalım'

Diye bağıracakları bir gün var."

7 RAB diyor ki:

"Yakup için sevinçle haykırın!

Ulusların başı olan için bağırın!

Övgülerinizi duyurun!

'Ya RAB, halkını, İsrail'den sağ kalanları kurtar' deyin.

8 İşte, onları kuzey ülkesinden

Geri getirmek üzereyim;

Onları dünyanın dört bucağından toplayacağım.

Aralarında kör, topal,

Gebe kadın da, doğuran kadını da olacak.

Büyük bir topluluk olarak buraya dönecekler.

9 Ağlaya ağlaya gelecekler,

Benden yardım dileyenleri geri getireceğim.

Akarsular boyunca tökezlemeyecekleri

Düz bir yolda yürüteceğim onları.

Çünkü ben İsrail'in babasıyım,

Efrayim de ilk oğlumdur.

10 "RAB'bin sözünü dinleyin, ey uluslar!

Uzaktaki kıyılara duyurun:

'İsrail'i dağıtan onu toplayacak,

Sürüsünü kollayan çoban gibi kollayacak onu' deyin.

11 Çünkü RAB Yakup'u fidyeyle kurtaracak,

Onu kendisinden güçlü olanın elinden özgür kılacak.

12 Siyon'un yüksek tepelerine gelip

Sevinçle haykıracaklar.

RAB'bin verdiği iyilikler karşısında

-Tahıl, yeni şarap, zeytinyağı,

Davar ve sığır yavruları karşısında-

Yüzleri sevinçle parlayacak.

Sulanmış bahçe gibi olacak,

Bir daha solmayacaklar.

13 O zaman erden kızlar, genç yaşlı erkekler

Hep birlikte oynayıp sevinecek.

Yaslarını coşkuya çevirecek,

Üzüntülerini avutup onları sevindireceğim.

14 Kâhinleri bol yiyecekle doyuracağım,

Halkım iyiliklerimle doyacak" diyor RAB.

15 RAB diyor ki:

"Rama'da bir ses duyuldu,

Ağlayış ve acı feryat sesleri!

Çocukları için ağlayan Rahel avutulmak istemiyor.

Çünkü onlar yok artık!"

16 RAB diyor ki:

"Sesini ağlamaktan,

Gözlerini yaş dökmekten alıkoy.

Çünkü verdiğin emek ödüllendirilecek" diyor RAB.

"Halkım düşman ülkesinden geri dönecek.

17 Geleceğin için umut var" diyor RAB.

"Çocukların yurtlarına dönecekler.

18 "Efrayim'in inlemelerini kuşkusuz duydum:

'Beni eğitilmemiş dana gibi yola getirdin

Ve yola geldim.

Beni geri getir, döneyim.

Çünkü RAB Tanrım sensin.

19 Yanlış yola saptıktan sonra pişman oldum.

Aklım başıma gelince bağrımı dövdüm.

Gençliğimdeki ayıplarımdan utandım,

Rezil oldum.'

20 "Efrayim değerli oğlum değil mi?

Hoşnut olduğum çocuk değil mi?

Kendisi için ne dersem diyeyim,

Onu hiç unutmuyorum.

Bu yüzden yüreğim sızlıyor,

Çok acıyorum ona" diyor RAB.

21 "Kendin için yol işaretleri koy,

Direkler dik.

Yolunu, gittiğin yolu iyi düşün.

Geri dön, ey erden kız İsrail, kentlerine dön!

22 Ne zamana dek bocalayıp duracaksın, ey dönek kız?

RAB dünyada yeni bir şey yarattı:

Kadın erkeği koruyacak."

23 İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB şöyle diyor: "Yahuda ve kentlerindeki halkı eski durumlarına kavuşturduğum zaman yine şu sözleri söyleyecekler:

'RAB sizi kutsasın,

Ey doğruluk yurdu, ey kutsal dağ!'

24 Halk, ırgatlar, sürüleriyle dolaşan çobanlar Yahuda'da ve kentlerinde birlikte yaşayacak.

25 Yorgun cana kana kana içirecek, bitkin canı doyuracağım."

26 Bunun üzerine uyanıp baktım. Uykum bana tatlı geldi.

27 "İsrail ve Yahuda'da insan ve hayvan tohumu ekeceğim günler yaklaşıyor" diyor RAB,

28 "Kökünden söküp yok etmek, yerle bir edip yıkmak, yıkıma uğratmak için onları nasıl gözledimse, kurup dikmek için de gözleyeceğim" diyor RAB.

29 "O günler insanlar artık,

'Babalar koruk yedi,

Çocukların dişleri kamaştı'

demeyecekler.

30 Herkes kendi suçu yüzünden ölecek. Koruk yiyenin dişleri kamaşacak.

31 "İsrail ve Yahuda halkıyla

Yeni bir antlaşma yapacağım günler geliyor" diyor RAB,

32 "Atalarını Mısır'dan çıkarmak için

Ellerinden tuttuğum gün

Onlarla yaptığım antlaşmaya benzemeyecek.

Onların kocası[i] olmama karşın,

Bozdular o antlaşmamı" diyor RAB.

33 "Ama o günlerden sonra İsrail halkıyla

Yapacağım antlaşma şudur" diyor RAB,

"Yasamı içlerine yerleştirecek,

Yüreklerine yazacağım.

Onların Tanrısı ben olacağım,

Onlar da benim halkım olacak.

34 Bundan böyle kimse komşusunu ya da kardeşini,

'RAB'bi tanıyın' diye eğitmeyecek.

Çünkü küçük büyük hepsi

Tanıyacak beni" diyor RAB.

"Çünkü suçlarını bağışlayacak,

Günahlarını artık anmayacağım."

35 Gündüz ışık olsun diye güneşi sağlayan,

Gece ışık olsun diye ayı, yıldızları düzene koyan,

Dalgaları kükresin diye denizi kabartan RAB

-O'nun adı Her Şeye Egemen Yahve'dir- diyor ki:

36 "Eğer kurulan bu düzen önümden kalkarsa,

İsrail soyu sonsuza dek

Önümde ulus olmaktan çıkar" diyor RAB.

37 RAB şöyle diyor:

"Gökler ölçülebilse,

Dünyanın temelleri incelenip anlaşılabilse,

İsrail soyunu bütün yaptıkları yüzünden

Reddederim" diyor RAB.

38 "Yeruşalim Kenti'nin Hananel Kulesi'nden Köşe Kapısı'na dek benim için yeniden kurulacağı günler geliyor" diyor RAB,

39 "Ölçü ipi oradan Garev Tepesi'ne doğru uzayıp Goa'ya dönecek.

40 Ölülerle küllerin atıldığı bütün vadi, Kidron Vadisi'ne dek uzanan tarlalar, doğuda At Kapısı'nın köşesine dek RAB için kutsal olacak. Kent bir daha kökünden sökülmeyecek, sonsuza dek yıkılmayacak."
[i] 31:32. "Kocası" ya da "Efendisi"

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:39 am

Yeremya

Yeremya Tarla Satın Alıyor

32 Yahuda Kralı Sidkiya'nın onuncu, Nebukadnessar'ın on sekizinci yılında RAB Yeremya'ya seslendi.
2 O sırada Babil Kralı'nın ordusu Yeruşalim'i kuşatmaktaydı. Peygamber Yeremya Yahuda Kralı'nın sarayındaki muhafız avlusunda tutukluydu.

3 Yahuda Kralı Sidkiya onu orada tutuklatmıştı. "Neden böyle peygamberlik ediyorsun?" demişti, "Sen diyorsun ki, 'RAB şöyle diyor: Bu kenti Babil Kralı'nın eline teslim etmek üzereyim, onu ele geçirecek.

4 Yahuda Kralı Sidkiya Kildaniler'in elinden kaçıp kurtulamayacak, kesinlikle Babil Kralı'nın eline teslim edilecek; onunla yüzyüze konuşacak, onu gözleriyle görecek.

5 Sidkiya Babil'e götürülecek, ben onunla ilgilenene dek orada kalacak, Kildaniler'le savaşsanız bile başarılı olamayacaksınız diyor RAB.'"

6 Yeremya, "RAB bana şöyle seslendi" diye yanıtladı,

7 "Amcan Şallum oğlu Hanamel sana gelip, 'Anatot'taki tarlamı satın al. Çünkü en yakın akrabam olarak tarlayı satın alma hakkı senindir' diyecek.

8 "Sonra RAB'bin sözü uyarınca amcam oğlu Hanamel muhafız avlusunda yanıma gelip, 'Benyamin bölgesinde, Anatot'taki tarlamı satın al' dedi, 'Çünkü miras hakkı da en yakın akrabalık hakkı da senindir. Onu kendin için satın al.' "O zaman RAB'bin sözünün yerine geldiğini anladım.

9 Böylece Anatot'taki tarlayı amcam oğlu Hanamel'den satın aldım. Tarlaya karşılık kendisine on yedi şekel[i] gümüş tartıp ödedim.

10 Satış belgesini çağırdığım tanıkların önünde imzalayıp mühürledim, gümüşü terazide tarttım.

11 Satış belgesini -kural ve koşulları içeren mühürlenmiş kağıdı ve açık sözleşme belgesini- aldım.

12 Amcam oğlu Hanamel'in, satış belgesini imzalayan tanıkların ve muhafız avlusunda oturan bütün Yahudiler'in gözü önünde satış belgesini Mahseya oğlu Neriya oğlu Baruk'a verdim.

13 "Hepsinin gözü önünde Baruk'a şu buyrukları verdim:

14 'İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: Bu satış belgesini -mühürlenmiş, açık olanını- al, uzun süre durmak üzere bir çömleğe koy.

15 Çünkü İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB söz veriyor, bu ülkede yine evler, tarlalar, bağlar satın alınacak' diyor.

16 "Tarlanın satış belgesini Neriya oğlu Baruk'a verdikten sonra RAB'be şöyle yakardım:

17 "Ya Rab Yahve! Büyük gücünle, kudretinle yeri göğü yarattın. Yapamayacağın hiçbir şey yok.

18 Binlerce insana[ii] sevgi gösterir, ama babaların işlediği günahların karşılığını çocuklarına ödetirsin. Ey büyük ve güçlü Tanrı! Her Şeye Egemen Yahve'dir senin adın.

19 Öğütlerin ne büyük, işlerin ne güçlü! Gözlerin insanların bütün yaptıklarına açıktır. Herkese davranışlarına, yaptıklarının sonucuna göre karşılığını verirsin.

20 Sen ki, Mısır'da, İsrail'de, bütün insanlar arasında bugüne dek şaşılası işler, belirtiler yaptın. Böylece bugün olduğu gibi ün kazandın.

21 Halkın İsrail'i belirtilerle, şaşılası işlerle, güçlü, kudretli elinle, büyük korku saçarak Mısır'dan çıkardın.

22 Atalarına vereceğine ant içtiğin bu toprakları, süt ve bal akan ülkeyi onlara verdin.

23 Gelip ülkeyi mülk edindiler, ama senin sözünü dinlemediler, Kutsal Yasan uyarınca yürümediler. Yapmalarını buyurduğun şeylerin hiçbirini yapmadılar. Bu yüzden bütün bu felaketleri getirdin başlarına.

24 "İşte, kenti ele geçirmek için kuşatma rampaları yapıldı. Kılıç, kıtlık, salgın hastalık yüzünden kent saldıran Kildaniler'e teslim edilecek. Söylediklerin yerine geldi, sen de görüyorsun!

25 Yine de, Rab Yahve, kent Kildaniler'e teslim edileceği halde sen bana, 'Tarlayı çağırdığın tanıklar önünde gümüşle satın al' dedin."

26 Bunun üzerine RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:

27 "Bütün insanlığın Tanrısı RAB benim. Var mı yapamayacağım bir şey?

28 Bu yüzden RAB diyor ki: Bak, bu kenti Kildaniler'le Babil Kralı Nebukadnessar'ın eline vermek üzereyim; onu ele geçirsin.

29 Kente saldıran Kildaniler gelip onu ateşe verecekler. Kenti de damlarında Baal'ın onuruna buhur yakıp başka ilahlara dökmelik sunular sunarak beni öfkelendirdikleri evleri de yakacaklar.

30 "Çünkü İsrail ve Yahuda halkları gençliklerinden beri hep gözümde kötü olanı yapıyor; İsrail halkı ellerinin yaptıklarıyla beni sürekli öfkelendiriyor, diyor RAB.

31 Evet, bu kent kurulduğundan bu yana beni öyle öfkelendirdi, kızdırdı ki onu önümden söküp atacağım.

32 Çünkü İsrail ve Yahuda halklarının -kendilerinin, krallarının, önderlerinin, kâhinlerinin, peygamberlerinin, Yahuda ve Yeruşalim'de yaşayanların- beni öfkelendirmek için yaptıkları kötülüklerin haddi hesabı yok.

33 Bana yüzlerini değil, sırtlarını çevirdiler. Onları defalarca uyarmama karşın dinlemediler, yola gelmediler.

34 Bana ait olan bu tapınağa iğrenç putlarını yerleştirerek onu kirlettiler.

35 Ben-Hinnom Vadisi'nde Molek'e[iii] sunu olarak oğullarını, kızlarını ateşte kurban etmek için Baal'ın tapınma yerlerini kurdular. Böyle iğrenç şeyler yaparak Yahuda'yı günaha sürüklemelerini ne buyurdum, ne de aklımdan geçirdim.

36 "Siz bu kent için, 'Kılıçla, kıtlıkla, salgın hastalıkla Babil Kralı'nın eline veriliyor' diyorsunuz. Ama şimdi İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki:

37 Kızgınlıkla, gazapla, büyük öfkeyle onları sürdüğüm ülkelerden hepsini toplayacağım. Onları buraya geri getirip güvenlik içinde yaşamalarını sağlayacağım.

38 Onlar benim halkım olacak, ben de onların Tanrısı olacağım.

39 Tek bir yürek, tek bir yaşam tarzı vereceğim onlara; gerek kendilerinin gerekse çocuklarının iyiliği için benden hep korksunlar.

40 Onlarla kalıcı bir antlaşma yapacağım: Onlara iyilik etmekten vazgeçmeyecek, benden hiç ayrılmasınlar diye yüreklerine Tanrı korkusu salacağım.

41 Onlara iyilik etmekten sevinç duyacağım; gerçekten bütün yüreğimle, bütün canımla onları bu ülkede dikeceğim.

42 "RAB diyor ki: Bu halkın başına bütün bu büyük felaketleri nasıl getirdiysem, onlara söz verdiğim bütün iyilikleri de öyle sağlayacağım.

43 Sizlerin, 'Viran olmuş, insansız, hayvansız, Kildaniler'in eline verilmiş' dediğiniz bu ülkede yine tarlalar satın alınacak.

44 Benyamin bölgesinde, Yeruşalim çevresindeki köylerde, Yahuda kentlerinde, dağlık bölgenin, Şefela'nın ve Negev'in kentlerinde gümüşle tarlalar satın alınacak, satış belgeleri tanıkların önünde imzalanıp mühürlenecek. Çünkü eski haline kavuşturacağım onları" diyor RAB.
[i] 32:9. "On yedi şekel": Yaklaşık 200 gr

[ii] 32:18. "İnsana" ya da "Kuşağa"

[iii] 32:35. "Molek": Ammonlular'ın baş ilahı

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:39 am

Yeremya

Yeniden Toparlanma Umudu

33 Yeremya muhafız avlusunda tutukluyken, RAB ona ikinci kez seslendi:
2 "Dünyayı yaratan, yerini alsın diye ona biçim veren, adı Yahve olan şöyle diyor:

3 'Bana yakar da sana yanıt vereyim; bilmediğin büyük, akıl almaz şeyleri sana bildireyim.'

4 Kuşatma rampalarına, kılıca karşı siper olsun diye bu kentin yıkılmış olan evleriyle Yahuda krallarının sarayları için İsrail'in Tanrısı RAB şöyle diyor:

5 'Kildaniler[i] savaşmak, evleri öfke ve kızgınlıkla vurduğum insanların cesetleriyle doldurmak üzere gelecekler. O insanlar ki, yaptıkları kötülükler yüzünden bu kentten yüzümü çevirdim.

6 "'Yine de bu kenti iyileştirip sağlığa kavuşturacağım. Halkına şifa verecek, bol esenlik, güvenlik içinde yaşamalarını sağlayacağım.

7 Yahuda'yı ve İsrail'i eski durumuna kavuşturacak, önceden olduğu gibi bina edeceğim.

8 Onları bana karşı işledikleri bütün günahlardan arındıracak, bana karşı işledikleri günahları da isyanlarını da bağışlayacağım.

9 Dünyadaki bütün ulusların önünde bu kent benim için sevinç, övgü ve onur kaynağı olacak. Bu uluslar Yeruşalim halkına yaptığım iyilikleri, sağladığım gönenci duyunca, korkuya kapılıp titreyecekler.'

10-11 "RAB şöyle diyor: 'Bu kent viran olmuş, insansız, hayvansız kalmış diyorsunuz. Ne var ki, terk edilmiş, insansız, hayvansız Yahuda kentlerinde, Yeruşalim sokaklarında sevinç ve neşe sesi, gelin güvey sesi, RAB'bin Tapınağı'na şükran sunuları getirenlerin sesi yine duyulacak:

'Her Şeye Egemen RAB'be şükredin,

Çünkü O iyidir,

Sevgisi sonsuza dek kalıcıdır.

Çünkü ülkeyi eski haline kavuşturacağım' diyor RAB.

12 "Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'Viran olmuş, insansız, hayvansız kalmış bu ülkenin bütün kentlerinde çobanların sürülerini dinlendireceği otlaklar olacak yeniden.

13 Dağlık bölgede, Şefela, Negev, Benyamin bölgesindeki kentlerde, Yeruşalim'in çevresindeki köylerde, Yahuda kentlerinde çoban değneğinin altından geçen sürüler olacak' diyor RAB.

14 "'İsrail ve Yahuda halkına verdiğim güzel sözü yerine getireceğim günler geliyor' diyor RAB.

15 "'O günlerde, o zamanda,

Davut için doğru bir dal[ii] yetiştireceğim;

Ülkede adil ve doğru olanı yapacak.

16 O günlerde Yahuda kurtulacak,

Yeruşalim güvenlik içinde yaşayacak.

O, Yahve Doğruluğumuz adıyla anılacak.'

17 RAB şöyle diyor: 'İsrail tahtı üzerinde oturan Davut soyunun ardı arkası kesilmeyecek.

18 Levili kâhinlerden önümde yakmalık sunu sunacak, tahıl sunusu yakacak, kurban kesecek biri hiç eksik olmayacak.'"

19 RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:

20-21 "RAB diyor ki: 'Eğer belirlenmiş zamanlarda gece ve gündüz olması için gece ve gündüzle yaptığım antlaşma bozulabilirse, tahtında oturan oğulları krallık yapsın diye kulum Davut'la ve bana hizmet eden Levili kâhinlerle yaptığım antlaşma da ancak o zaman bozulabilir.

22 Kulum Davut'un soyunu ve bana hizmet eden Levililer'i sayılamaz gök cisimleri kadar, ölçülemez deniz kumu kadar çoğaltacağım.'"

23 RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:

24 "Bu halkın, 'RAB seçtiği iki aileyi de reddetti' dediğini görmüyor musun? Halkımı öyle küçümsüyorlar ki, artık bir ulus saymıyorlar onu.

25 RAB diyor ki: 'Gece ve gündüzle bir antlaşma yapıp yerin, göğün kurallarını saptamasaydım,

26 Yakup soyuyla kulum Davut'u da reddeder, Davut'un oğullarından birinin İbrahim, İshak, Yakup soyuna krallık etmesini sağlamazdım. Ama ben onları eski hallerine kavuşturacak, onlara acıyacağım.'"
[i] 33:5. Olası metin "Kildaniler", İbranice "Kildaniler'le"

[ii] 33:15. "Dal": Mesih'in adlarından biri

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:41 am

Yeremya

Kral Sidkiya'ya Uyarı

34 Babil Kralı Nebukadnessar'la bütün ordusu, krallığı altındaki bütün uluslarla halklar, Yeruşalim ve çevresindeki kentlere karşı savaşırken RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:
2 "İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki: 'Git, Yahuda Kralı Sidkiya'ya RAB şöyle diyor de: Bu kenti Babil Kralı'nın eline teslim etmek üzereyim, onu ateşe verecek.

3 Ve sen Sidkiya, onun elinden kaçıp kurtulamayacaksın; kesinlikle yakalanacak, onun eline teslim edileceksin. Babil Kralı'nı gözünle görecek, onunla yüzyüze konuşacaksın. Sonra Babil'e götürüleceksin.

4 "'Ancak, ey Yahuda Kralı Sidkiya, RAB'bin sözünü dinle! RAB senin için şöyle diyor: Kılıçla ölmeyeceksin,

5 esenlikle öleceksin. Ataların olan senden önceki kralların onuruna ateş yaktıkları gibi, senin onuruna da ateş yakıp senin için ah efendimiz diyerek ağıt tutacaklar. Ben RAB söylüyorum bunu.'"

6 Peygamber Yeremya bütün bunları Yeruşalim'de Yahuda Kralı Sidkiya'ya söyledi.

7 O sırada Babil Kralı'nın ordusu Yeruşalim'e ve Yahuda'nın henüz ele geçirilmemiş kentlerine -Lakiş'e, Azeka'ya- saldırmaktaydı. Yahuda'da surlu kent olarak yalnız bunlar kalmıştı.

Kölelere Özgürlük

8 Kral Sidkiya Yeruşalim'deki halkla kölelerin özgürlüğünü ilan eden bir antlaşma yaptıktan sonra RAB Yeremya'ya seslendi.

9 Bu antlaşmaya göre herkes erkek, kadın İbrani kölelerini özgür bırakacak, hiç kimse Yahudi kardeşini yanında köle olarak tutmayacaktı.

10 Böylece bu antlaşmanın yükümlülüğü altına giren bütün önderlerle halk erkek, kadın kölelerini özgür bırakarak antlaşmaya uydular. Artık kimseyi köle olarak tutmadılar. Antlaşmaya uyarak köleleri özgür bıraktılar.

11 Ama sonra düşüncelerini değiştirerek özgür bıraktıkları erkek, kadın köleleri geri alıp zorla köleleştirdiler.

12 Bunun üzerine RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:

13 "İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki: Atalarınızı Mısır'dan, köle oldukları ülkeden çıkardığımda onlarla bir antlaşma yaptım. Onlara dedim ki:

14 'Size satılıp altı yıl kölelik eden İbrani kardeşlerinizi yedinci yıl özgür bırakacaksınız.' Ama atalarınız beni dinlemediler, kulak asmadılar[i].

15 Sizse sonradan yola gelip gözümde doğru olanı yaptınız: Hepiniz İbrani kardeşlerinizin özgürlüğünü ilan ettiniz. Önümde, bana ait olan tapınakta bu doğrultuda bir antlaşma yapmıştınız.

16 Ama düşüncenizi değiştirerek adıma saygısızlık ettiniz. Kendi isteğinizle özgür bıraktığınız kadın, erkek kölelerinizi geri alıp zorla köleleştirdiniz.

17 "Bu nedenle RAB diyor ki: İbrani köle kardeşlerinizi, yurttaşlarınızı özgür bırakmayarak beni dinlemediniz. Şimdi ben size, 'Özgürlük' -kılıç, kıtlık ve salgın hastalıkla yok olmanız için 'Özgürlük'- ilan edeceğim, diyor RAB. Sizi dünyadaki bütün krallıklara dehşet verici bir örnek yapacağım.

18-19 Antlaşmamı bozan, danayı ikiye ayırıp parçaları arasından geçerek önümde yaptıkları antlaşmanın koşullarını yerine getirmeyen bu adamları -Yahuda ve Yeruşalim önderlerini, saray görevlilerini, kâhinleri ve dana parçalarının arasından geçen bütün ülke halkını-

20 can düşmanlarının eline teslim edeceğim. Cesetleri kuşlara, yabanıl hayvanlara yem olacak.

21 "Yahuda Kralı Sidkiya'yla önderlerini de can düşmanlarının eline, üzerinizden çekilen Babil ordusunun eline teslim edeceğim.

22 Buyruğu ben vereceğim diyor RAB. Babilliler'i bu kente geri getireceğim. Saldırıp kenti ele geçirecek, ateşe verecekler. Yahuda kentlerini içinde kimsenin yaşamayacağı bir viraneye çevireceğim."
[i] 34:14. Bkz. Yasa 15:12

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:45 am

Yeremya

Rekavlılar'ın Bağlılık Örneği

35 Yahuda Kralı Yoşiya oğlu Yehoyakim döneminde RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:
2 "Rekavlılar'ın evine gidip onlarla konuş. Onları RAB'bin Tapınağı'nın odalarından birine götürüp şarap içir."

3 Bunun üzerine Havassinya oğlu Yeremya oğlu Yaazanya'yı, kardeşlerini, bütün çocuklarını ve Rekav ailesinin öbür üyelerini yanıma alıp

4 Tanrı adamı Yigdalya oğlu Hanan'ın oğullarının RAB'bin Tapınağı'ndaki odasına götürdüm. Bu oda önderlerin odasının bitişiğinde, kapı görevlisi Şallum oğlu Maaseya'nın odasının üstündeydi.

5 Rekav ailesinin üyelerinin önüne şarap dolu testiler, kâseler koyarak, "Buyrun, şarap için" dedim.

6 Ne var ki, "Biz şarap içmeyiz" diye karşılık verdiler, "Çünkü atamız Rekav oğlu Yehonadav bize şu buyruğu verdi: 'Siz de soyunuzdan gelenler de asla şarap içmeyeceksiniz!

7 Ayrıca ev yapmayacak, tohum ekmeyecek, bağ dikmeyeceksiniz. Böyle şeyler edinmeyecek, ömür boyu çadırlarda yaşayacaksınız. Öyle ki, göç ettiğiniz topraklarda uzun süre yaşayasınız.'

8 Atamız Rekav oğlu Yehonadav'ın bize buyurduğu her şeyi yaptık. Kendimiz de karılarımız, oğullarımız, kızlarımız da hiç şarap içmedik.

9 İçinde oturmak için evler yapmadık, bağlar, tarlalar, ekinler edinmedik.

10 Çadırlarda yaşadık; atamız Yehonadav ne buyurduysa hepsini yaptık.

11 Ama Babil Kralı Nebukadnessar bu ülkeye saldırınca, 'Haydi, Kildan ve Aram ordusundan kaçmak için Yeruşalim'e gidelim' dedik. Bunun için Yeruşalim'de kaldık."

12 Bundan sonra RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:

13 "İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB şöyle diyor: 'Git, Yahuda halkına ve Yeruşalim'de yaşayanlara şunları söyle: Sözlerimi dinleyerek hiç ders almayacak mısınız, diyor RAB.

14 Rekav oğlu Yehonadav, soyuna şarap içmemelerini buyurdu; buyruğuna uyuldu. Bugüne dek şarap içmediler. Çünkü atalarının buyruğuna uydular. Bense size defalarca seslendiğim halde beni dinlemediniz.

15 Defalarca size kullarım peygamberleri gönderdim. Kötü yolunuzdan dönmeniz, davranışlarınızı düzeltmeniz, tapınmak amacıyla başka ilahların ardınca gitmemeniz için hepinizi uyardılar. Ancak o zaman size ve atalarınıza verdiğim toprakta yaşayacaksınız. Ama kulak verip beni dinlemediniz.

16 Rekav oğlu Yehonadav'ın soyu atalarının verdiği buyruğu tuttu, ama bu halk beni dinlemedi.'

17 "Bu yüzden İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'İşte, Yahuda ve Yeruşalim'de yaşayan herkesin başına sözünü ettiğim her felaketi getirmek üzereyim. Çünkü onları uyardım, ama dinlemediler; onları çağırdım, ama yanıt vermediler.'"

18 Yeremya Rekav ailesine şöyle dedi: "İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'Atanız Yehonadav'ın buyruğuna uydunuz, onun bütün uyarılarını dikkate aldınız, size buyurduğu her şeyi yaptınız.'

19 Bunun için İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'Rekav oğlu Yehonadav'ın soyundan önümde hizmet edecek olanlar hiçbir zaman eksilmeyecek.'"Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:49 am

Yeremya

Kral Yehoyakim Tomarı Yakıyor

36 Yahuda Kralı Yoşiya oğlu Yehoyakim'in krallığının dördüncü yılında RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:
2 "Bir tomar al, Yoşiya'nın döneminden bu yana İsrail, Yahuda ve öbür uluslarla ilgili sana söylediğim her şeyi yaz.

3 Belki Yahuda halkı başına getirmeyi tasarladığım bütün felaketleri duyar da kötü yolundan döner; ben de suçlarını, günahlarını bağışlarım."

4 Yeremya Neriya oğlu Baruk'u çağırıp RAB'bin kendisine söylediği bütün sözleri tomara yazdırdı.

5 Sonra Baruk'a şu buyruğu verdi: "Ben tutukluyum, RAB'bin Tapınağı'na gidemem.

6 Sen oruç günü RAB'bin Tapınağı'na git. Oradaki halka sana yazdırdığım RAB'bin sözlerini tomardan oku. Yahuda kentlerinden gelen halka da oku.

7 Belki RAB'be yalvarır, kötü yollarından dönerler. Çünkü RAB'bin bu halka karşı sözünü ettiği öfke ve kızgınlığı büyüktür."

8 Neriya oğlu Baruk, Peygamber Yeremya'nın buyurduğu her şeyi yaptı. RAB'bin tomarda yazılı sözlerini tapınakta okudu.

9 Yahuda Kralı Yoşiya oğlu Yehoyakim'in krallığının beşinci yılının dokuzuncu ayı, Yeruşalim'de yaşayan bütün halk ve Yahuda kentlerinden Yeruşalim'e gelen herkes için RAB'bin önünde oruç ilan edildi.

10 Şafan oğlu Yazman Gemarya'nın yukarı avluda, tapınağın Yeni Kapısı'nın girişindeki odasında Baruk, Yeremya'nın sözlerini tomardan RAB'bin Tapınağı'ndaki bütün halka okudu.

11 Şafan oğlu Gemarya oğlu Mikaya tomardan okunan RAB'bin sözlerini duyunca,

12 aşağıya inip saraydaki yazman odasına gitti. Bütün önderler orada toplantı halindeydi: Yazman Elişama, Şemaya oğlu Delaya, Akbor oğlu Elnatan, Şafan oğlu Gemarya, Hananya oğlu Sidkiya ve öbürleri.

13 Mikaya Baruk'un halka okuduğu tomardan duyduğu her şeyi onlara iletti.

14 Bunun üzerine bütün önderler Kuşi oğlu Şelemya oğlu Netanya oğlu Yehudi'yi Baruk'a gönderdiler. Yehudi Baruk'a, "Halka okuduğun tomarı al, gel" dedi. Neriya oğlu Baruk tomarı alıp yanlarına gitti.

15 Önderler, "Lütfen otur, bize de oku" dediler. Baruk da tomarı onlara okudu.

16 Bütün bu sözleri duyar duymaz, korkuyla birbirlerine bakıp Baruk'a, "Bütün bu sözleri kesinlikle krala bildirmemiz gerek" dediler.

17 Sonra Baruk'a, "Söyle bize, bütün bunları nasıl yazdın? Yeremya mı yazdırdı sana?" diye sordular.

18 Baruk, "Evet" diye yanıtladı, "Bütün bu sözleri o söyledi. Ben de hepsini mürekkeple tomara yazdım."

19 Bunun üzerine Baruk'a, "Git, sen de Yeremya da gizlenin. Nerede olduğunuzu kimse bilmesin" dediler.

20 Tomarı Yazman Elişama'nın odasında bırakıp avluda bulunan kralın yanına gittiler. Ona duydukları her sözü ilettiler.

21 Kral tomarı alıp getirmesi için Yehudi'yi gönderdi. Yehudi tomarı Yazman Elişama'nın odasından getirdi. Krala ve yanındaki önderlere okudu.

22 Dokuzuncu aydı, kral kışlık sarayındaydı. Önünde mangalda ateş yanıyordu.

23 Yehudi tomardan üç dört sütun okur okumaz kral yazman çakısıyla onları kesip mangaldaki ateşe attı. Tomarın tümü yanıp bitene dek bu işi sürdürdü.

24 Tomardaki sözleri duyan kralla görevlileri ne korktular ne de giysilerini yırttılar.

25 Elnatan, Delaya ve Gemarya tomarı yakmaması için yalvardılarsa da kral onları dinlemedi.

26 Yazman Baruk'u ve Peygamber Yeremya'yı tutuklamaları için oğlu Yerahmeel'e, Azriel oğlu Seraya'ya ve Avdeel oğlu Şelemya'ya buyruk verdi. Oysa RAB onları gizlemişti.

27 Kral, Yeremya'nın Baruk'a yazdırdığı sözleri içeren tomarı yaktıktan sonra, RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:

28 "Başka bir tomar al, Yahuda Kralı Yehoyakim'in yaktığı ilk tomardaki bütün sözleri yazdır.

29 Yahuda Kralı Yehoyakim için de ki: 'RAB şöyle diyor: Babil Kralı'nın kesinlikle gelip bu ülkeyi viraneye çevireceğini, içindeki insanı da hayvanı da yok edeceğini neden tomara yazdın diye sorup tomarı yaktın.

30 Bu yüzden RAB Yahuda Kralı Yehoyakim için şöyle diyor: Davut'un tahtında oturan kimsesi olmayacak; ölüsü gündüzün sıcağa, gece ayaza bırakılacak.

31 İşledikleri suçlar yüzünden kendisini de çocuklarıyla görevlilerini de cezalandıracağım. Onların, Yeruşalim'de yaşayanların ve Yahuda halkının başına sözünü ettiğim bütün felaketleri getireceğim. Çünkü beni dinlemediler.'"

32 Bunun üzerine Yeremya başka bir tomar alıp Neriya oğlu Yazman Baruk'a verdi. Yahuda Kralı Yehoyakim'in ateşe atıp yaktığı tomardaki bütün sözleri Baruk Yeremya'nın ağzından tomara yazdı. Bu sözlere, benzer birçok söz daha eklendi.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:52 am

Yeremya

Yeremya Tutukevinde

37 Babil Kralı Nebukadnessar'ın Yahuda'ya atadığı Yoşiya oğlu Sidkiya, Yehoyakim oğlu Yehoyakin'in yerine kral oldu.
2 Ama kendisi de görevlileriyle ülke halkı da RAB'bin Peygamber Yeremya aracılığıyla söylediği sözleri dikkate almadılar.

3 Kral Sidkiya, Şelemya oğlu Yehukal'la Maaseya oğlu Kâhin Sefanya'yı şu haberle Peygamber Yeremya'ya gönderdi: "Lütfen bizim için Tanrımız RAB'be yalvar."

4 O sırada Yeremya daha tutukevine konmamıştı, halk arasında dolaşıyordu.

5 Firavunun ordusu Mısır'dan çıkmıştı. Yeruşalim'i kuşatma altında tutan Kildaniler bu haberi duyunca Yeruşalim'den çekildiler.

6 Derken RAB Peygamber Yeremya'ya şöyle seslendi:

7 "İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki: Danışmak için sizi bana gönderen Yahuda Kralı'na şöyle deyin: 'Size yardım etmek için Mısır'dan çıkıp gelen firavunun ordusu ülkesine dönecek.

8 Kildaniler de dönecek; bu kentle savaşıp onu ele geçirecek, ateşe verecekler.'

9 "RAB diyor ki: 'Kildaniler üzerimizden çekilip gidecek' diyerek kendinizi aldatmayın. Çünkü çekilip gitmeyecekler!

10 Sizinle savaşan bütün Babil ordusunu bozguna uğratsanız, çadırlarında yalnız yaralılar kalsa bile, bunlar çadırlardan çıkıp bu kenti ateşe verecekler."

11 Firavunun ordusu yüzünden Babil ordusu Yeruşalim'den çekilince,

12-13 Peygamber Yeremya Benyamin topraklarındaki halkın arasında payına düşen mirası almak üzere Yeruşalim'den gitmek istedi. Benyamin Kapısı'na vardığında, Hananya oğlu Şelemya oğlu bekçibaşı Yiriya, "Sen Kildaniler'in tarafına geçiyorsun!" diyerek onu tutukladı.

14 Yeremya, "Yalan!" dedi, "Ben Kildaniler'in tarafına geçmiyorum." Ama Yiriya onu dinlemedi. Yeremya'yı tutuklayıp önderlere götürdü.

15 Yeremya'ya öfkelenen önderler onu dövdürtüp tutukevine çevirdikleri Yazman Yonatan'ın evine kapattılar.

16 Böylece bodrumda bir hücreye kapatılan Yeremya uzun süre orada kaldı.

17 Sonra Kral Sidkiya Yeremya'yı sarayına getirtti. Orada kendisine gizlice, "RAB'den bir söz var mı?" diye sordu. "Evet" diye yanıtladı Yeremya, "Babil Kralı'nın eline verileceksin."

18 Sonra Kral Sidkiya'ya şöyle dedi: "Sana, görevlilerine ve bu halka karşı ne günah işledim ki beni tutukevine kapattınız?

19 'Babil Kralı sana da bu ülkeye de saldırmayacak' diyen peygamberlerin hani nerede?

20 Şimdi lütfen beni dinle, ey efendim kral! Lütfen dileğimi kabul et. Beni Yazman Yonatan'ın evine geri gönderme. Orada ölmek istemiyorum."

21 Bunun üzerine Kral Sidkiya Yeremya'nın muhafız avlusuna kapatılmasını, kentteki ekmek bitene dek her gün fırıncılar sokağından kendisine bir ekmek verilmesini buyurdu. Böylece Yeremya muhafız avlusunda kaldı.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:52 am

Yeremya

Yeremya Sarnıca Atılıyor

38 Mattan oğlu Şefatya, Paşhur oğlu Gedalya, Şelemya oğlu Yehukal ve Malkiya oğlu Paşhur Yeremya'nın halka söylediği şu sözleri duydular:
2 "RAB diyor ki: 'Bu kentte kalan kılıçtan, kıtlıktan, salgından ölecek. Kildaniler'e gidense sağ kalacak, canını kurtarıp yaşayacak.'

3 RAB diyor ki: 'Bu kent kesinlikle Babil Kralı'nın ordusuna teslim edilecek, Babil Kralı onu ele geçirecek.'"

4 Önderler krala, "Bu adam öldürülmeli" dediler, "Çünkü söylediği bu sözlerle kentte kalan askerlerin ve halkın cesaretini kırıyor. Bu adam halkın yararını değil, zararını istiyor."

5 Kral Sidkiya, "İşte o sizin elinizde" diye yanıtladı, "Kral size engel olmaz ki."

6 Böylece Yeremya'yı alıp kralın oğlu Malkiya'nın muhafız avlusundaki sarnıcına halatlarla sarkıtarak indirdiler. Sarnıçta su yoktu, yalnız çamur vardı. Yeremya çamura battı.

7 Sarayda görevli hadım Kûşlu Eved-Melek Yeremya'nın sarnıca atıldığını duydu. Kral Benyamin Kapısı'nda otururken,

8 Eved-Melek saraydan çıkıp kralın yanına gitti ve ona şöyle dedi:

9 "Efendim kral, bu adamların Peygamber Yeremya'ya yaptıkları kötüdür. Onu sarnıca attılar, orada açlıktan ölecek. Çünkü kentte ekmek kalmadı."

10 Bunun üzerine kral, "Buradan yanına üç[i] adam al, Peygamber Yeremya'yı ölmeden sarnıçtan çıkarın" diye ona buyruk verdi.

11 Eved-Melek yanına adamları alarak saray hazinesinin alt odasına gitti. Oradan eski bezler, yırtık pırtık giysiler alıp halatlarla sarnıca, Yeremya'ya sarkıttı.

12 Sonra Yeremya'ya, "Bu eski bezleri, yırtık giysileri halatlarla bağlayıp koltuklarının altına geçir" diye seslendi. Yeremya söyleneni yaptı.

13 Onu halatlarla çekip sarnıçtan çıkardılar. Yeremya muhafız avlusunda kaldı.

Sidkiya Yeremya'ya Yine Danışıyor

14 Kral Sidkiya Peygamber Yeremya'yı RAB'bin Tapınağı'nın üçüncü girişine getirterek, "Sana bir şey soracağım" dedi, "Benden bir şey gizleme."

15 Yeremya, "Sana bir şey bildirirsem, beni öldürmeyecek misin?" diye karşılık verdi, "Üstelik öğüt versem bile beni dinlemeyeceksin."

16 Kral Sidkiya, "Bize yaşam veren RAB'bin varlığı hakkı için seni öldürmeyeceğim, canının peşinde olan bu adamların eline seni teslim etmeyeceğim" diyerek gizlice ant içti.

17 Bunun üzerine Yeremya Sidkiya'ya şu karşılığı verdi: "İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB Tanrı diyor ki: 'Babil Kralı'nın komutanlarına teslim olursan, canın bağışlanacak, bu kent de ateşe verilmeyecek. Sen de ailen de sağ kalacaksınız.

18 Ama Babil Kralı'nın komutanlarına teslim olmazsan, kent Kildaniler'e teslim edilecek, onu ateşe verecekler. Sen de onlardan kaçıp kurtulamayacaksın.'"

19 Kral Sidkiya, "Kildaniler'in tarafına geçen Yahudiler'den korkuyorum" dedi, "Kildaniler beni onların eline verebilir, onlar da bana kötü davranırlar."

20 "Vermezler" diye yanıtladı Yeremya, "Lütfen sana aktardığım RAB'bin sözünü işit. O zaman sağ kalır, iyilik görürsün.

21 Ama teslim olmak istemezsen, RAB bana şunu açıkladı:

22 Yahuda Kralı'nın sarayında kalan bütün kadınlar Babil Kralı'nın komutanlarına çıkarılacak. O kadınlar sana,

"'Güvendiğin insanlar seni aldattı,

Sana üstün geldi;

Çamura battı ayakların,

Güvendiğin insanlar seni bırakıp gitti.'

diyecekler.

23 "Bütün karıların, çocukların Kildaniler'e teslim edilecek. Sen de onlardan kaçıp kurtulamayacak, Babil Kralı'nın eliyle yakalanacaksın. Bu kent ateşe verilecek."

24 Sidkiya, "Ölmek istemiyorsan, konuştuklarımızı kimse duymasın" dedi,

25 "Görevliler seninle konuştuğumu duyup da gelir, 'Krala ne söyledin, kral sana ne dedi, açıkla bize, bizden gizleme! Yoksa seni öldürürüz' derlerse,

26 'Beni Yonatan'ın evine geri gönderme, yoksa orada ölürüm diye krala yalvardım' dersin."

27 Bütün görevliler gelip Yeremya'yı sorguya çektiler. Yeremya kralın kendisine söylemesini buyurduğu her şeyi onlara anlattı. Sorguyu bıraktılar. Çünkü kralla yaptığı konuşma duyulmamıştı.

28 Yeremya Yeruşalim'in ele geçirildiği güne dek muhafız avlusunda kaldı.
[i] 38:10. Olası metin "Üç", İbranice "Otuz"

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:52 am

Yeremya

Yeruşalim'in Düşüşü

(II.Kr. 25:1-12, Yer.52:4-16)

39 Yahuda Kralı Sidkiya'nın dokuzuncu yılının onuncu ayında Babil Kralı Nebukadnessar bütün ordusuyla Yeruşalim üzerine yürüyerek kenti kuşattı.
2 Sidkiya'nın krallığının onbirinci yılında, dördüncü ayın dokuzuncu günü kent surlarında gedik açıldı.

3 Yeruşalim ele geçirilince[i] Babil Kralı'nın bütün komutanları -Samgarlı Nergal-Sareser, askeri danışman Nebo- Sarsekim, baş görevli Nergal-Sareser ve bütün öteki görevliler- içeri girip Orta Kapı'da oturdular.

4 Yahuda Kralı Sidkiya'yla askerler onları görünce kaçtılar. Gece kralın bahçesinin yolundan iki duvarın arasındaki kapıdan kentten ayrılıp Arava yoluna koyuldular.

5 Ama artlarına düşen Kildan ordusu Eriha ovalarında Sidkiya'ya yetişti, onu yakalayıp Hama topraklarında, Rivla'da bulunan Babil Kralı Nebukadnessar'a götürdüler. Nebukadnessar orada onun hakkında hüküm verdi:

6 Rivla'da Sidkiya'nın gözü önünde oğullarını, sonra da bütün Yahuda ileri gelenlerini öldürttü.

7 Bunun ardından Sidkiya'nın gözlerini kör etti ve onu zincire vurup Babil'e götürdü.

8 Kildaniler sarayla halkın evlerini ateşe verdiler, Yeruşalim surlarını yıktılar.

9 Muhafız birliği komutanı Nebuzaradan kentte sağ kalıp kendi tarafına geçen kaçakları ve geri kalan halkı Babil'e sürgüne gönderdi.

10 Ancak, hiçbir şeyi olmayan kimi yoksulları Yahuda'da bıraktı ve onlara bağlar, tarlalar verdi.

Yeremya Özgür Bırakılıyor

11 Babil Kralı Nebukadnessar, muhafız birliği komutanı Nebuzaradan aracılığıyla Yeremya'yla ilgili şu buyruğu verdi:

12 "Onu sorumluluğun altına al, ona iyi bak, hiç zarar verme, senden ne dilerse yap."

13 Bunun üzerine muhafız birliği komutanı Nebuzaradan, askeri danışman Nebuşazban, baş görevli Nergal-Sareser ve Babil Kralı'nın öbür görevlileri

14 adam gönderip Yeremya'yı muhafız avlusundan getirttiler. Evine geri götürmesi için Şafan oğlu Ahikam oğlu Gedalya'nın koruyuculuğuna verdiler. Böylece Yeremya halkı arasında yaşamını sürdürdü.

15 Yeremya daha muhafız avlusunda tutukluyken RAB ona şöyle seslenmişti:

16 "Git, Kûşlu Eved-Melek'e de ki: 'İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB şöyle diyor: Bu kent üzerine yarar değil, zarar verecek sözlerimi yerine getirmek üzereyim. O gün olanları sen de göreceksin.

17 Ama o gün seni kurtaracağım diyor RAB. Korktuğun adamların eline teslim edilmeyeceksin.

18 Seni kesinlikle kurtaracağım, kılıçla öldürülmeyeceksin. Hiç değilse canını kurtarmış olacaksın. Çünkü bana güvendin, diyor RAB.'"
[i] 39:3. Yer. 38:28'den buraya aktarılmıştır

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:53 am

Yeremya

Yeremya Vali Gedalya'nın Yanında Kalıyor

40 Muhafız birliği komutanı Nebuzaradan Yeremya'yı Rama'da salıverdikten sonra RAB Yeremya'ya seslendi. Nebuzaradan onu Babil'e sürülen Yeruşalim ve Yahuda halkıyla birlikte zincire vurulmuş olarak Rama'ya götürmüştü.
2 Muhafız birliği komutanı Yeremya'yı yanına çağırtıp, "Tanrın RAB buraya karşı bu felaketi belirledi" dedi,

3 "Şimdi dediğini yaptı, yapacağını söylediği her şeyi yerine getirdi. Çünkü RAB'be karşı günah işlediniz, O'nun sözünü dinlemediniz. Bütün bunlar bu yüzden başınıza geldi.

4 İşte ellerindeki zincirleri çözüyorum. Benimle Babil'e gelmeyi yeğlersen gel, sana iyi bakarım; eğer benimle Babil'e gelmek istemezsen de sorun yok. Bak, bütün ülke önünde! İyi ve doğru bildiğin yere git.

5 Ama burada kalırsan[i] Babil Kralı'nın Yahuda kentlerine vali atadığı Şafan oğlu Ahikam oğlu Gedalya'nın yanına dönüp onunla birlikte halkın arasında yaşa ya da istediğin yere git."

Muhafız birliği komutanı Yeremya'ya yiyecek ve armağan verip yoluna gönderdi.

6 Yeremya Mispa'ya, Ahikam oğlu Gedalya'nın yanına gitti. Onunla ve ülkede kalan halkla birlikte orada yaşamaya başladı.

Gedalya Öldürülüyor

(2.Kr. 25:22-26)

7 Kırdaki ordu komutanlarıyla adamları, Babil Kralı'nın Ahikam oğlu Gedalya'yı ülkeye vali atadığını, Babil'e sürülmemiş yoksul erkek, kadın ve çocukları ona emanet ettiğini duyunca,

8 Mispa'ya, Gedalya'nın yanına geldiler. Gelenler Netanya oğlu İsmail, Kareah'ın oğulları Yohanan ve Yonatan, Tanhumet oğlu Seraya, Netofalı Efay'ın oğulları, Maakalı oğlu Yaazanya ve adamlarıydı.

9 Şafan oğlu Ahikam oğlu Gedalya onlara ve adamlarına ant içerek, "Kildaniler'e kulluk etmekten korkmayın" dedi, "Ülkeye yerleşip Babil Kralı'na hizmet edin. Böylesi sizin için daha iyi olur.

10 Bana gelince, Mispa'da kalacağım, gelecek Kildaniler'in önünde sizi temsil edeceğim. Siz şarap, yaz meyveleri, zeytinyağı toplayıp kaplarınızda depolayın ve aldığınız kentlerde yaşayın."

11 Moav, Ammon, Edom ve öbür ülkelerde yaşayan Yahudiler'in hepsi, Babil Kralı'nın Yahuda'da bir kesim halkı sağ bıraktığını ve Şafan oğlu Ahikam oğlu Gedalya'yı onlara vali atadığını duyunca,

12 sürülmüş oldukları ülkelerden geri dönüp Yahuda'ya, Mispa'da bulunan Gedalya'nın yanına geldiler. Sonra bol bol şarap ve yaz meyvesi topladılar.

13 Kareah oğlu Yohanan'la kırdaki bütün ordu komutanları da Mispa'da bulunan Gedalya'nın yanına geldiler.

14 Ona, "Ammon Kralı Baalis'in seni öldürmek için Netanya oğlu İsmail'i gönderdiğini bilmiyor musun?" dediler. Gelgelelim Ahikam oğlu Gedalya onlara inanmadı.

15 Kareah oğlu Yohanan Mispa'da Gedalya'ya gizlice, "İzin ver de gidip Netanya oğlu İsmail'i öldüreyim" dedi, "Kimse bilmeyecek! Neden seni öldürsün de çevrende toplanan bütün Yahudiler dağılsın, Yahuda'da sağ kalmış olanlar yok olsun?"

16 Ama Ahikam oğlu Gedalya, "Böyle birşey yapma! İsmail'le ilgili söylediklerin yalan" dedi.
[i] 40:5. Süryanice "Burada kalırsan", İbranice "Dönmedi ve"

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:53 am

Yeremya

41 O yılın yedinci ayında kral soyundan ve kralın baş görevlilerinden Elişama oğlu Netanya oğlu İsmail, on adamıyla birlikte Mispa'ya, Ahikam oğlu Gedalya'nın yanına gitti. Orada, Mispa'da birlikte yemek yerlerken,
2 Netanya oğlu İsmail'le yanındaki on adam ayağa kalkıp Babil Kralı'nın ülkeye vali atadığı Şafan oğlu Ahikam oğlu Gedalya'yı kılıçla vurup öldürdüler.

3 İsmail Mispa'da Gedalya'yla birlikte olan bütün Yahudiler'i ve oradaki Kildan askerlerini de öldürdü.

4 Gedalya öldürüldükten bir gün sonra, ölüm haberi duyulmadan önce

5 Şekem'den, Şilo'dan, Samiriye'den sakallarını tıraş etmiş, giysilerini yırtmış, bedenlerinde yaralar açmış seksen adam geldi. RAB'bin Tapınağı'nda sunmak için yanlarında tahıl, günnük getirmişlerdi.

6 Netanya oğlu İsmail Mispa'dan ağlaya ağlaya onları karşılamaya çıktı. Onları görünce, "Ahikam oğlu Gedalya'ya gelin" dedi.

7 Kente girince, Netanya oğlu İsmail ve yanındakiler onları öldürüp bir sarnıca attılar.

8 Ancak onlardan on kişi İsmail'e, "Bizi öldürme!" dediler, "Tarlada saklı buğdayımız, arpamız, zeytinyağımız ve balımız var." Böylece İsmail vazgeçip onları öbürleriyle birlikte öldürmedi.

9 İsmail'in öldürdüğü adamların bedenlerini atmış olduğu sarnıç büyüktü[i]. Kral Asa, İsrail Kralı Baaşa'dan korunmak için kazmıştı. Netanya oğlu İsmail orayı ölülerle doldurdu.

10 İsmail, muhafız birliği komutanı Nebuzaradan'ın Ahikam oğlu Gedalya'nın sorumluluğuna bıraktığı Mispa'daki bütün halkı ve kral kızlarını tutsak aldı. Netanya oğlu İsmail tümünü tutsak alıp Ammonlular'a sığınmak üzere yola çıktı.

Yohanan Halkı Kurtarıyor

11 Kareah oğlu Yohanan ve yanındaki ordu komutanları, Netanya oğlu İsmail'in işlediği cinayetleri duyunca,

12 bütün adamlarını alıp Netanya oğlu İsmail'le savaşmaya gittiler. Givon'daki büyük havuzun yakınında ona yetiştiler.

13 İsmail'in yanındaki adamlar, Kareah oğlu Yohanan ve yanındaki ordu komutanlarını görünce sevindiler.

14 İsmail'in Mispa'dan tutsak olarak götürdüğü herkes geri dönüp Kareah oğlu Yohanan'a katıldı.

15 Netanya oğlu İsmail ve sekiz adamıysa Yohanan'dan kaçıp Ammonlular'a sığındılar.

16 Kareah oğlu Yohanan'la yanındaki ordu komutanları sağ kalanların hepsini -Ahikam oğlu Gedalya'yı öldüren Netanya oğlu İsmail'den kurtarıp Givon'dan geri getirdiği yiğit askerleri, kadınları, çocukları, saray görevlilerini- Mispa'dan alıp götürdüler.

17-18 Kildaniler'den kaçmak için Mısır'a doğru yola çıktılar. Beytlehem yakınında, Gerut-Kimham'da durdular. Kildaniler'den korkuyorlardı. Çünkü Netanya oğlu İsmail, Babil Kralı'nın ülkeye vali atadığı Ahikam oğlu Gedalya'yı öldürmüştü.
[i] 41:9. Septuaginta "Büyüktü", İbranice "Gedalya'nın aracılığıyla"

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:53 am

Yeremya

Yeremya'nın Duası, RAB'bin Yanıtı

42 Ordu komutanları, Kareah oğlu Yohanan, Hoşaya oğlu Azarya[i] ve küçük büyük bütün halk yaklaşıp
2 Peygamber Yeremya'ya şöyle dediler: "Lütfen dileğimizi kabul et! Bizim için, bütün sağ kalan bu halk için Tanrın RAB'be yakar. Çünkü bir zamanlar sayıca çok olan bizler gördüğün gibi şimdi azınlıkta kaldık.

3 Tanrın RAB nereye gideceğimizi, ne yapacağımızı bize bildirsin."

4 Peygamber Yeremya, "Olur" dedi, "İsteğiniz uyarınca Tanrınız RAB'be yakaracağım. RAB bana ne yanıt verirse, bir şey saklamadan size bildireceğim."

5 Bunun üzerine, "Tanrın RAB'bin senin aracılığınla bize bildireceği her sözü yerine getirmezsek, RAB aramızda gerçek ve güvenilir tanık olsun" dediler,

6 "Seni kendisine gönderdiğimiz Tanrımız RAB'bin sözünü beğensek de beğenmesek de dinleyeceğiz ki, üzerimize iyilik gelsin. Evet, Tanrımız RAB'bin sözünü dinleyeceğiz."

7 On gün sonra RAB Yeremya'ya seslendi.

8 Yeremya, Kareah oğlu Yohanan'la yanındaki ordu komutanlarını ve küçük büyük bütün halkı çağırdı.

9 Onlara şöyle dedi: "Dileğinizi önüne sunmam için beni kendisine gönderdiğiniz İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki:

10 'Bu ülkede kalırsanız, sizi bina ederim, yıkmam; dikerim, sökmem. Çünkü başınıza getirdiğim felakete üzülüyorum.

11 Korktuğunuz Babil Kralı'ndan artık korkmayın, ondan korkmayın diyor RAB. Çünkü ben sizinleyim, sizi kurtaracak, onun elinden özgür kılacağım.

12 Size sevecenlik göstereceğim. Şöyle ki, Babil Kralı size acıyacak, sizi topraklarınıza geri gönderecek.'

13 "Ama, 'Bu ülkede kalmayacağız' der, Tanrınız RAB'bin sözünü dinlemezseniz,

14 'Savaş görmeyeceğimiz, boru sesi duymayacağımız, açlık çekmeyeceğimiz Mısır'a gidip orada yaşayacağız' derseniz,

15 RAB'bin sözünü dinleyin, ey Yahuda'dan sağ kalanlar! İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB şöyle diyor: 'Eğer Mısır'a gidip orada yerleşmeye kesin kararlıysanız,

16 korktuğunuz kılıç size orada yetişecek, tasalandığınız kıtlık Mısır'da yakanıza yapışacak, orada öleceksiniz.

17 Yerleşmek üzere Mısır'a gitmeye kararlı olan herkes kılıçtan, kıtlıktan, salgın hastalıktan ölecek. Başlarına getireceğim felaketten kurtulup sağ kalan olmayacak.'

18 "İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'Öfkem, kızgınlığım Yeruşalim'de yaşayanların üzerine döküldüğü gibi, siz Mısır'a gidenlerin üzerine de dökülecek. Siz lanetlik, dehşet konusu olacak, aşağılanacak, yerileceksiniz. Burayı bir daha görmeyeceksiniz.'

19 Ey Yahuda'dan sağ kalanlar, RAB size, 'Mısır'a gitmeyin!' diye buyurmuştur. Bunu iyi bilin. Bugün sizi uyarıyorum:

20 Beni Tanrınız RAB'be gönderip, 'Bizim için Tanrımız RAB'be yakar. O'nun bize söyleyeceği her şeyi bildir, yapacağız' demekle kendinizi aldatıyorsunuz!

21 Bugün size bildirdim, ama Tanrınız RAB'bin benim aracılığımla size ilettiği sözlerin hiçbirini dinlemediniz.

22 Şimdi iyi bilin ki, yerleşmek üzere gitmeye can attığınız yerde kılıçtan, kıtlıktan, salgın hastalıktan öleceksiniz."
[i] 42:1. Septuaginta "Azarya", İbranice "Yezanya". Bkz. 43:2

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:54 am

eremya

Yeremya Mısır'a Götürülüyor

43 Yeremya Tanrıları RAB'bin bütün bu sözlerini -Tanrıları RAB'bin onun aracılığıyla kendilerine ilettiği her şeyi- halka bildirmeyi bitirince
2 Hoşaya oğlu Azarya, Kareah oğlu Yohanan ve bütün küstah adamlar ona, "Yalan söylüyorsun!" dediler, "Tanrımız RAB, 'Yerleşmek üzere Mısır'a gitmeyin' demek için göndermedi seni bize.

3 Bizi öldürsünler, Babil'e sürsünler diye Kildaniler'in eline teslim etmek için Neriya oğlu Baruk seni bize karşı kışkırtıyor."

4 Böylece Kareah oğlu Yohanan, bütün ordu komutanları ve halk RAB'bin Yahuda'da kalmalarına ilişkin buyruğuna karşı geldiler.

5 Kareah oğlu Yohanan'la bütün ordu komutanları, sürüldükleri uluslardan yerleşmek üzere Yahuda'ya geri gelen Yahuda halkını alıp götürdüler.

6 Muhafız birliği komutanı Nebuzaradan'ın Şafan oğlu Ahikam oğlu Gedalya'nın sorumluluğuna bırakmış olduğu bütün erkekleri, kadınları, çocukları, kral kızlarını da götürdüler. Peygamber Yeremya'yla Neriya oğlu Baruk'u da alıp

7 RAB'bin sözünü dinlemeyerek Mısır'a gittiler. Tahpanhes'e vardılar.

8 Tahpanhes'te RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:

9 "Yahudiler'in gözü önünde eline büyük taşlar al, Tahpanhes'te firavun sarayının girişindeki tuğla kaldırımın harcına göm.

10 Onlara de ki: 'İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB şöyle diyor: İşte kulum Babil Kralı Nebukadnessar'ı buraya getirtip tahtını harca gömdüğüm bu taşların üzerine kuracağım. Nebukadnessar otağını bu taşların üzerine kuracak.

11 Gelip Mısır'ı bozguna uğratacak.

Ölüm için ayrılanlar ölüme,

Sürgün için ayrılanlar sürgüne,

Kılıç için ayrılanlar kılıca gidecek.

12 Mısır ilahlarının tapınaklarını ateşe verip yakacak[i], ilahları alıp götürecek. Çoban giysisiyle kendisini nasıl örterse, o da Mısır'ı öyle örtecek. Sonra oradan sağ salim çıkacak.

13 Mısır'daki Güneş Tapınağı'nın dikili taşlarını kıracak, Mısır ilahlarının tapınaklarını ateşe verecek.'"
[i] 43:12. Septuaginta, Vulgata, Süryanice "Yakacak", İbranice "Yakacağım"

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:54 am

Yeremya

Yeremya Mısır'daki Yahudiler'i Uyarıyor

44 Mısır'ın Migdol, Tahpanhes, Nof[i] kentlerinde ve Patros bölgesinde yaşayan Yahudiler'e ilişkin RAB Yeremya'ya şöyle seslendi:
2-3 "İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: Siz Yeruşalim ve Yahuda kentlerine getirdiğim bütün felaketleri gördünüz. İşte yaptıkları kötülük yüzünden kentler bugün yıkık; içlerinde oturan yok. Sizin de kendilerinin ve atalarının da önceden tanımadığınız başka ilahlara buhur yakıp taparak beni öfkelendirdiler.

4 Peygamber kullarımı defalarca gönderip, 'Nefret ettiğim bu iğrençlikleri yapmayın!' diyerek onları uyardım.

5 Ama dinlemediler, kulak asmadılar. Kötülüklerinden dönmediler, başka ilahlara buhur yakmaktan vazgeçmediler.

6 Bu yüzden kızgın öfkemi döktüm; Yahuda kentlerine, Yeruşalim sokaklarına karşı öfkem giderek şiddetlendi. Onlar bugün olduğu gibi yıkık ve ıssız bırakıldı.

7 "İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB Tanrı şöyle diyor: Neden bu büyük felaketi başınıza getiriyorsunuz? Erkek kadın, çoluk çocuk Yahuda halkından kesilip atılacak, sizden sağ kalan olmayacak.

8 Yerleşmek üzere geldiğiniz Mısır'da ellerinizin yaptıklarıyla, başka ilahlara buhur yakmakla beni öfkelendiriyorsunuz. Başınıza felaket getiriyorsunuz. Dünyadaki uluslarca aşağılanacak, yerileceksiniz.

9 Yahuda'da, Yeruşalim sokaklarında atalarınızın, Yahuda krallarıyla karılarının, kendinizin, karılarınızın yaptığınız kötülükleri unuttunuz mu?

10 Bugüne dek pişmanlık duymadılar, benden korkmadılar. Size ve atalarınıza verdiğim yasa ve kurallar uyarınca yaşamadılar.

11 "Bu yüzden İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: Başınıza yıkım getirmeye, bütün Yahuda halkını yok etmeye kararlıyım.

12 Yerleşmek üzere Mısır'a gelmeye kararlı olan Yahuda'nın sağ kalanlarını ele alacağım. Hepsi Mısır'da yok olacak; kılıçtan geçirilecek ya da kıtlıktan ölecek. Küçük büyük hepsi kılıçtan, kıtlıktan ölecek. Lanetlenecek, dehşet konusu olacak, aşağılanacak, yerilecekler.

13 Yeruşalim'i cezalandırdığım gibi, Mısır'da yaşayanları da kılıçla, kıtlıkla, salgın hastalıkla cezalandıracağım.

14 Yerleşmek için Mısır'a gelen Yahuda halkının sağ kalanlarından hiçbiri kurtulmayacak, hiç kimse sağ kalıp Yahuda'ya dönmeyecek. Yerleşmek üzere oraya dönmek isteseler de, kaçıp kurtulan birkaç kişi dışında dönen olmayacak."

15 Karılarının başka ilahlara buhur yaktığını bilen erkekler, orada duran kadınlar, Mısır'ın Patros bölgesinde yaşayan bütün halk -ki büyük bir topluluktu- Yeremya'ya şu karşılığı verdi:

16 "Yahve'nin adıyla bize söylediklerini dinlemeyeceğiz!

17 Tersine, yapacağımızı söylediğimiz her şeyi kesinlikle yapacağız: Gök Kraliçesi'ne[ii] buhur yakacak, atalarımızın, krallarımızın, önderlerimizin ve kendimizin Yahuda kentlerinde, Yeruşalim sokaklarında yaptığımız gibi ona dökmelik sunular dökeceğiz. O zamanlar bol yiyeceğimiz vardı, her işimiz yolundaydı, sıkıntı çekmiyorduk.

18 Oysa Gök Kraliçesi'ne buhur yakmayı, dökmelik sunular dökmeyi bıraktığımız günden bu yana her yönden yokluk çekiyoruz; kılıçtan, kıtlıktan yok oluyoruz."

19 Kadınlar, "Evet, Gök Kraliçesi'ne buhur yakıp dökmelik sunular dökeceğiz! Ona benzer pideler pişirip kendisine dökmelik sunular döktüğümüzü kocalarımız bilmiyor muydu sanki?" diye eklediler.

20 Bunun üzerine Yeremya ona karşılık veren kadın erkek bütün halka şöyle dedi:

21 "Sizin, atalarınızın, krallarınızın, önderlerinizin, ülke halkının Yahuda kentlerinde, Yeruşalim sokaklarında yaktığınız buhuru RAB unuttu mu? Haberi yok muydu?

22 RAB yaptığınız kötülüklere, iğrençliklere artık dayanamadığı için, bugün olduğu gibi ülkeniz aşağılanıp yerildi, kimsenin yaşamadığı dehşet verici bir viranelik oldu.

23 Siz başka ilahlara buhur yaktınız, RAB'be karşı günah işlediniz; O'nun sözünü dinlemediniz, yasasına, kurallarına, antlaşma koşullarına uymadınız. Bu yüzden bugün olduğu gibi başınıza felaket geldi."

24 Yeremya bütün halka, özellikle de kadınlara, "RAB'bin sözüne kulak verin, ey Mısır'da yaşayan Yahudalılar" dedi,

25 "İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'Gök Kraliçesi'ne buhur yakacağız, dökmelik sunular dökeceğiz, adaklarımızı kesinlikle yerine getireceğiz' diyerek siz de karılarınız da verdiğiniz sözü yerine getirdiniz. "Öyleyse verdiğiniz sözü tutun! Adadığınız adakları tümüyle yerine getirin!

26 Mısır'da yaşayan Yahudiler, RAB'bin sözünü dinleyin! 'Büyük adım üzerine ant içiyorum ki' diyor RAB, 'Mısır'da yaşayan Yahudiler'den hiçbiri bundan böyle adımı ağzına alıp Rab Yahve'nin varlığı hakkı için diye ant içmeyecek.

27 Çünkü onların yararını değil, zararını gözlüyorum; Mısır'da yaşayan Yahudiler yok olana dek kılıçtan, kıtlıktan ölecek.

28 Kılıçtan kurtulup da Mısır'dan Yahuda'ya dönenlerin sayısı pek az olacak. Mısır'a yerleşmeye gelen Yahuda halkından sağ kalanlar o zaman kimin sözünün yerine geldiğini anlayacak: Benim sözümün mü, yoksa onlarınkinin mi?

29 "'Başınıza yıkım getireceğim dedim; sözümün yerine geleceğini bilesiniz diye' diyor RAB, 'Sizi burada cezalandıracağıma ilişkin belirti şu olacak.'

30 RAB diyor ki: 'Yahuda Kralı Sidkiya'yı can düşmanı Babil Kralı Nebukadnessar'ın eline nasıl teslim ettimse, Mısır Firavunu Hofra'yı da can düşmanlarının eline öyle teslim edeceğim.'"
[i] 44:1. "Nof": Memfis diye de bilinir

[ii] 44:17. "Gök Kraliçesi": Babilliler'in tanrıçası İştar

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:54 am

Yeremya

Baruk'a Haber

45 Yahuda Kralı Yoşiya oğlu Yehoyakim'in dördüncü yılında Neriya oğlu Baruk, Peygamber Yeremya'nın kendisine söylediği sözleri tomara yazdıktan sonra Yeremya ona şunları söyledi:
2 "Ey Baruk, İsrail'in Tanrısı RAB sana şöyle diyor:

3 Sen, 'Vay başıma! Çünkü RAB acıma acı kattı. İnlemekten bitkin düştüm, bana rahat yok' dedin.

4 "RAB bana, 'Ona şöyle diyeceksin' dedi: 'RAB diyor ki, bütün ülkeyi yıkacağım; bina ettiğimi yıkacak, diktiğimi sökeceğim.

5 Sana gelince, büyük şeyler peşinde mi koşuyorsun? Sakın koşma! Çünkü bütün halkın üzerine felaket getirmek üzereyim' diyor RAB, 'Ama sen nereye gidersen git, canını bağışlayacağım.'"

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:55 am

Yeremya

Mısır Karkamış'ta Yenilgiye Uğruyor

46 RAB uluslara ilişkin Peygamber Yeremya'ya şöyle seslendi:
2 Mısır'a ilişkin: Yahuda Kralı Yoşiya oğlu Yehoyakim'in dördüncü yılında, Babil Kralı Nebukadnessar'ın Fırat Irmağı kıyısında, Karkamış'ta yenilgiye uğrattığı Firavun Neko'nun ordusuyla ilgili bildiri:

3 "Küçük büyük kalkanları dizin,

Savaşmak için ilerleyin!

4 Atları koşun, beygirlere binin!

Miğferlerinizi takın, yerinizi alın!

Mızraklarınızı cilalayın,

Zırhlarınızı kuşanın!

5 Ne görüyorum?

Dehşete düştüler, geri çekiliyorlar!

Yiğitleri bozguna uğramış,

Arkalarına bakmadan kaçışıyorlar.

Her yanda dehşet var" diyor RAB.

6 "Ayağı tez olan kaçamıyor,

Yiğit kaçıp kurtulamıyor.

Kuzeyde, Fırat kıyısında

Tökezleyip düştüler.

7 Nil gibi yükselen,

Irmak gibi suları çalkalanan kim?

8 Mısır'dır Nil gibi yükselen,

Irmak gibi suları çalkalanan.

'Yükselip yeryüzünü kaplayacağım;

Kentleri de içlerinde oturanları da

Yok edeceğim' diyor Mısır.

9 Şahlanın, ey atlar!

Çılgınca saldırın, ey savaş arabaları!

Ey kalkan taşıyan Kûşlu, Pûtlu yiğitler,

Yay çeken Lidyalılar, ilerleyin!

10 "Çünkü o gün Her Şeye Egemen Rab Yahve'nin günüdür.

Düşmanlarından öç alması için

Öç günüdür.

Kılıç doyana dek yiyecek,

Kanlarını kana kana içecek.

Çünkü Rab, Her Şeye Egemen RAB

Kuzeyde, Fırat kıyısında kurban hazırlıyor.

11 "Ey erden kız Mısır,

Gilat'a git de merhem al!

Ama boşuna çok ilaç kullanıyorsun,

Senin için şifa yok.

12 Uluslar utancını duydu,

Feryadınla doldu yeryüzü.

Yiğit yiğide tökezleyip

İkisi birlikte yere seriliyor."

Nebukadnessar Mısır'a Saldırıyor

13 Babil Kralı Nebukadnessar'ın gelip Mısır'a saldıracağına ilişkin RAB'bin Peygamber Yeremya'ya bildirdiği söz şudur:

14 "Mısır'da bildirin,

Migdol'da duyurun,

Nof'ta[i], Tahpanhes'te duyurun:

'Yerini al, hazırlan,

Çünkü çevrendekileri yiyip bitiriyor kılıç!'

15 İlahın Apis[ii] neden kaçtı?

Boğan neden ayakta kalamadı?

Çünkü RAB onu yere serdi[iii]!

16 Boyuna tökezleyip birbirlerinin üzerine düşecekler.

'Kalkın, acımasızların kılıcı yüzünden halkımıza,

Yurdumuza dönelim' diyecekler.

17 'Firavun için yaygaracının biri,

Fırsatı kaçırdı' diyecekler.

18 "Varlığım hakkı için" diyor Kral,

Adı Her Şeye Egemen Yahve,

"Dağlar arasında Tavor Dağı nasılsa,

Karmel Dağı deniz kıyısında nasılsa,

Size saldıracak kişi de öyledir.

19 Ey sizler, Mısır'da yaşayanlar,

Toplayın eşyanızı, sürgüne gideceksiniz!

Nof öyle viran olup yanacak ki,

Kimse oturmayacak içinde.

20 "Mısır güzel bir düve,

Ama kuzeyden atsineği geliyor ona.

21 Ücretli askerleri besili danalar gibi.

Onlar da geri dönüp birlikte kaçacak,

Yerlerinde durmayacaklar.

Çünkü üzerlerine yıkım günü,

Cezalandırılacakları an gelecek.

22 Düşman ordusu ilerleyince,

Mısır yılan gibi tıslayarak kaçacak.

Ağaç kesen adamlar gibi

Baltalarla ona saldıracaklar.

23 Gür olsa bile kesecekler ormanını" diyor RAB,

"Çünkü çekirgelerden daha çok onlar,

Sayıya vurulamazlar.

24 Mısır utandırılacak,

Kuzey halkının eline teslim edilecek."

25 İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: "İşte No[iv] Kenti'nin ilahı Amon'u, Firavun'u, Mısır'la ilahlarını, krallarını ve Firavun'a güvenenleri cezalandırmak üzereyim.

26 Hepsini can düşmanları Babil Kralı Nebukadnessar'la görevlilerinin eline teslim edeceğim. Ama sonra, eskiden olduğu gibi insanlar yine Mısır'da yaşayacak" diyor RAB.

RAB Halkını Kurtaracak

27 "Korkma, ey kulum Yakup,

Yılma, ey İsrail.

Çünkü seni uzak yerlerden,

Soyunu sürgün edildiği ülkeden kurtaracağım.

Yakup yine huzur ve güvenlik içinde olacak,

Kimse onu korkutmayacak.

28 Korkma, ey kulum Yakup,

Çünkü ben seninleyim" diyor RAB.

"Seni aralarına sürdüğüm ulusların hepsini

Tümüyle yok etsem de,

Seni büsbütün yok etmeyeceğim.

Adaletle yola getirecek,

Hiç cezasız bırakmayacağım seni."
[i] 46:14. "Nof": Memfis diye de bilinir

[ii] 46:15. "Apis": Mısırlılar'ın boğa şeklindeki güç ilahı

[iii] 46:15. Septuaginta "İlahın . .. serdi", İbranice "Yiğitlerin neden yere serildi? Ayakta duracak halleri yok, çünkü RAB onları yere serdi!

[iv] 46:25. "No": Tebes diye de bilinir

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:55 am

Yeremya

Filistliler'le İlgili Bildiri

47 Firavun Gazze'ye saldırmadan önce RAB'bin Peygamber Yeremya'ya bildirdiği Filistliler'e ilişkin söz şudur:
2 RAB diyor ki:

"Bakın sular kuzeyden nasıl yükseliyor!

Taşkın bir ırmak olacak,

Ülkeyi ve içindeki her şeyi,

Kentleri ve içinde yaşayanları kaplayacak.

İnsanlar yakaracak,

Ülkede yaşayan herkes feryat edecek.

3 Dörtnala koşan aygırların

Toynak seslerinden,

Savaş arabalarının takırtısından,

Tekerleklerin gürültüsünden

Babalar dönüp çocuklarına bakmayacak;

Ellerinde derman kalmayacak.

4 Çünkü Filistliler'in yok edileceği gün geliyor.

Sur ve Sayda'ya yardım edebilecek

Sağ kalan herkes kesilip yok edilecek.

RAB Kaftor kıyısından gelen Filistliler'in

Sağ kalanlarını yok edecek.

5 Gazze yastan saçını yolacak,

Aşkelon susturulacak.

Ey ovada sağ kalanlar,

Ne zamana dek kendinizi yaralayacaksınız?

6 Ah, RAB'bin kılıcı!

Yatışmana daha ne kadar zaman var?

Dön kınına! Dur ve sessiz ol!

7 Ama RAB ona buyruk vermişken,

Aşkelon'a, deniz kıyısına

Saldırmak üzere görevlendirmişken

Kılıç nasıl yatışabilir?"Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:55 am

Yeremya

Moav'a İlişkin Bildiri

48 Moav'a ilişkin: İsrail'in Tanrısı, Her Şeye Egemen RAB şöyle diyor:
"Vay Nevo'nun başına gelenlere!

Çünkü viraneye çevrilecek.

Kiryatayim utandırılacak, ele geçirilecek.

Misgav utandırılacak, kırılıp dökülecek.

2 Moav artık övülmeyecek,

Heşbon'da[i] onun yıkımı için düzen kuracak,

'Haydi, şu Moav ulusuna son verelim' diyecekler.

Ey Madmen[ii], sen de susturulacaksın,

Kılıç kovalayacak seni.

3 Horonayim'den feryat duyulacak:

'Kent mahvoldu, büyük yıkıma uğradı!'

4 "Moav yıkılacak,

Yavrularının ağlayışı duyulacak.

5 Ağlaya ağlaya çıkıyorlar Luhit Yokuşu'ndan,

Horonayim inişinde

Yıkımın neden olduğu acı feryatlar duyuluyor.

6 Kaçın, canınızı kurtarın!

Çölde yaban eşeği gibi koşun[iii]!

7 "Evet, başarılarına, mal varlığına güvendiğin için

Sen de ele geçirileceksin.

İlahın Kemoş da kâhinleri ve görevlileriyle birlikte

Sürgün edilecek.

8 Yok edici her kente uğrayacak,

Tek kent kurtulmayacak.

Vadi yerle bir olacak,

Yayla altüst edilecek" diyor RAB.

9 "Moav toprağına tuz dökün, kısırlaşsın,

Kentleri öyle viran olacak ki,

Kimse yaşamayacak oralarda.

10 Lanet olsun RAB'bin işini savsaklayana!

Kılıcını kan dökmekten alıkoyana lanet olsun!

11 Moav gençliğinden bu yana güvenlikteydi,

Şarap tortusu gibi durgun kaldı,

Bir kaptan öbürüne boşaltılmadı,

Sürgüne gönderilmedi.

O yüzden tadını yitirmedi, kokusu bozulmadı.

12 "Ama onu boşaltacak adamları göndereceğim günler geliyor" diyor RAB, "Onu boşaltacaklar. Kaplarını boşaltacak, küplerini paramparça edecekler.

13 İsrail halkı güvendiği Beyt-El'den nasıl utandıysa, Moav da Kemoş ilahından öyle utanacak.

14 "Nasıl, 'Biz yiğidiz,

Savaşa hazır askerleriz' dersiniz?

15 Moav ve kentlerini yerle bir eden,

Saldırıya geçti.

En seçkin gençleri kesime gidecek.

Adı Her Şeye Egemen Yahve olan Kral böyle diyor.

16 Moav'ın yıkımı yakında geliyor,

Uğrayacağı felaket hızla yaklaşıyor.

17 Dövünün onun için,

Ey çevresinde yaşayan, ününü bilen sizler!

'Kudret asası,

Görkemli değnek nasıl da kırıldı!' deyin.

18 "Ey Divon Kenti'nde yaşayan halk,

Görkeminden in,

Kuru toprak üstünde otur.

Çünkü Moav'ı yerle bir eden sana da saldıracak,

Kalelerini yıkacak.

19 Ey sen, Aroer'de oturan,

Yol kıyısında dur da gözle!

Kaçan adama, kurtulan kadına,

'Ne oldu?' diye sor.

20 Moav utandırıldı, darmadağın oldu.

Feryat et, haykır!

Moav'ın yıkıldığını Arnon Vadisi'nde duyur.

21-24 "Yayladaki kentler -Holan, Yahsa, Mefaat, Divon, Nevo, Beyt-Divlatayim, Kiryatayim, Beyt-Gamul, Beyt-Meon, Keriyot, Bosra, uzak yakın bütün Moav kentleri- yargılanacak.

25 Moav'ın boynuzu kesildi, kolu kırıldı" diyor RAB.

26 "Moav'ı sarhoş edin,

Çünkü RAB'be büyüklük tasladı.

Moav kendi kusmuğunda yuvarlanacak,

Alay konusu olacak.

27 İsrail senin için gülünesi bir ulus mu oldu?

Hırsızlar arasında mı yakalandı ki,

Ondan söz ettikçe baş sallıyorsun?

28 "Ey Moav'da yaşayanlar,

Kentlerinizi terk edip kayalara sığının.

Uçurumun ağzında yuvasını yapan

Güvercin gibi olun.

29 Moav'ın ne denli gururlanıp büyüklendiğini,

Kendini ne denli beğendiğini,

Kibirlenip böbürlendiğini,

Övünüp kabardığını duyduk.

30 Küstahlığını biliyorum" diyor RAB,

"Onun lafları boştur, yaptıkları da.

31 Bu yüzden Moav için haykıracak,

Bütün Moav için feryat edeceğim.

Ağlayacağım Kîr-Hereset halkı için.

32 Ey Sivma asması,

Senin için Yazer halkından çok ağlayacağım.

Filizlerin göle[iv] dek uzandı,

Yazer'e ulaştı.

Yok edici yaz meyvelerini, üzümünü yok etti.

33 Moav'ın meyve bahçelerinden, tarlalarından

Sevinç ve neşe yok oldu.

Masaralarından şarap akışını durdurdum;

Kimse sevinç çığlıklarıyla üzüm ezmiyor,

Çığlıklar var, ama sevinç çığlıkları değil.

34 "Heşbon'dan Elale'ye dek yükselen çığlıklar

Yahsa'ya ulaşıyor.

Soar'dan Horonayim'e,

Eglat-Şelişiya'ya dek çığlıklar yükseliyor.

Çünkü Nimrim suları bile kurudu.

35 Moav'da puta tapılan yerlerde

Sunu sunanları,

İlahlarına buhur yakanları

Yok edeceğim" diyor RAB.

36 "Bu yüzden yüreğim ney gibi

İnliyor Moav için;

Kîr-Hereset halkı için ney gibi

İnliyor yüreğim.

Çünkü elde ettikleri zenginlik uçup gitti.

37 "Herkes saçını başını tıraş edecek,

Sakalını kesecek.

Elini yaralayacak,

Beline çul saracak.

38 Moav damlarında, meydanlarında

Yalnız ağlayış var.

Çünkü Moav'ı kimsenin beğenmediği

Bir kap gibi kırdım" diyor RAB.

39 "Nasıl da darmadağın oldu Moav!

Nasıl acıyla feryat ediyor!

Nasıl da sırtını dönüyor utançtan!

Moav çevresindekilere alay konusu,

Dehşet verici bir örnek oldu."

40 RAB diyor ki:

"Bakın! Düşman birden çullanan bir kartal gibi

Kanatlarını Moav'ın üzerine açacak.

41 Keriyot ele geçirilecek,

Kaleler alınacak.

O gün Moavlı askerlerin yüreği,

Doğum sancısı çeken kadının yüreği gibi olacak.

42 Moav yıkıma uğrayacak,

Halk olmaktan çıkacak;

Çünkü RAB'be karşı büyüklük tasladı.

43 Önünde dehşet, çukur ve tuzak var,

Ey Moav halkı!" diyor RAB.

44 "Dehşetten kaçan çukura düşecek,

Çukurdan çıkan tuzağa yakalanacak;

Çünkü Moav'ın üzerine

Cezalandırma yılını getireceğim" diyor RAB.

45 "Heşbon'un gölgesinde

Bitkin düşmüş kaçkınlar.

Çünkü Heşbon'dan ateş,

Sihon'un ortasından alev çıktı;

Moavlılar'ın alınlarını,

Kargaşa çıkaranların başlarını yakıp yok ediyor.

46 Vay sana, Moav!

İlah Kemoş'un halkı yok oldu,

Oğulların sürgüne gönderildi,

Kızların tutsak alındı.

47 Ama gelecek günlerde

Yine eski haline kavuşturacağım Moav'ı" diyor RAB. Moav'ın yargısı burada sona eriyor.
[i] 48:2. Heşbon "Düzen kurmak", Madmen "Susturmak" sözcüklerini çağrıştırıyor

[ii] 48:2. Heşbon "Düzen kurmak", Madmen "Susturmak" sözcüklerini çağrıştırıyor

[iii] 48:6. Septuaginta "Yaban eşeği gibi koşun", İbranice "Ilgın ağacı gibi olun"

[iv] 48:32. "Göl" yani "Lut Gölü"

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1335
Kayıt tarihi : 10/01/10
Yaş : 51

MesajKonu: Geri: YEREMYA GİRİŞ   Cuma Ara. 11, 2015 4:56 am

Yeremya

Ammon'a İlişkin Bildiri

49 RAB Ammonlular'a ilişkin şöyle diyor:
"İsrail'in çocukları yok mu?

Yok mu mirasçısı?

Öyleyse neden Molek[i] Gad'ı mülk edindi?

Neden onun halkı Gad kentlerinde oturuyor?

2 İşte bu nedenle" diyor RAB,

"Ammonlular'ın Rabba Kenti'ne karşı

Savaş narasını işittireceğim günler geliyor.

Rabba ıssız bir höyük olacak,

Köyleri ateşe verilecek.

Böylece İsrail, kendisini mülk edinenleri

Mülk edinecek" diyor RAB.

3 "Haykır, ey Heşbon!

Ay Kenti yıkıldı!

Feryat edin, ey Rabba kızları!

Çul sarınıp yas tutun.

Duvarların arasında oraya buraya koşuşun.

Çünkü Molek kâhinleri ve görevlileriyle birlikte

Sürgüne gönderilecek.

4 Verimli vadilerinle ne kadar övünüyorsun,

Ey dönek kız!

Servetine güvenerek,

'Bana kim saldırabilir?' diyorsun.

5 Bütün çevrenden

Dehşet saçacağım üzerine"

Diyor Her Şeye Egemen Rab Yahve.

"Her biriniz apar topar sürülecek,

Kaçkınları toplayan olmayacak.

6 Ama sonra Ammonlular'ı

Eski haline kavuşturacağım" diyor RAB.

Edom'a İlişkin Bildiri

(Ova. 1-6)

7 Her Şeye Egemen RAB Edom'a ilişkin şöyle diyor:

"Teman Kenti'nde bilgelik kalmadı mı artık?

Akıllı kişilerde öğüt tükendi mi?

Bilgelikleri yozlaştı mı?

8 Kaçın, geri dönün, derinliklere sığının,

Ey Dedan'da yaşayanlar!

Çünkü Esav'ı cezalandırdığımda

Başına felaket getireceğim.

9 Üzüm toplayanlar sana gelseydi,

Birkaç salkım üzüm bırakmazlar mıydı?

Gece hırsızlar gelselerdi,

Ancak gereksindikleri kadar çalmazlar mıydı?

10 Oysa ben Esav'ı çırılçıplak soyacak,

Gizli yerlerini açığa çıkaracağım,

Gizlenemeyecek.

Çocukları, akrabaları, komşuları

Yıkıma uğrayacak.

Kendisi de yok olacak!

11 Öksüz çocuklarını bırak,

Ben yaşatırım onları.

Dul kadınların da bana güvensinler."

12 RAB diyor ki:

"Layık olmayanlar bile kâseyi içmek zorundayken,

Sen mi cezasız kalacaksın?

Hayır, cezasız kalmayacaksın,

Kesinlikle içeceksin kâseyi.

13 Adım üzerine ant içerim ki" diyor RAB,

"Bosra dehşet konusu olacak, yerilecek,

Viraneye dönecek, aşağılanacak.

Bütün kentleri sonsuza dek yıkık kalacak."

14 RAB'den bir haber işittim,

Uluslara bir elçi gönderildi:

"Ona saldırmak için toplanın,

Savaşa hazırlanın!

15 "Bak, seni uluslar arasında küçük düşüreceğim,

İnsanlar seni hor görecek.

16 Saçtığın dehşet ve yüreğindeki gurur

Seni aldattı.

Sen ki, kaya kovuklarında yaşıyor,

Tepenin doruğunu elinde tutuyorsun.

Yuvanı kartal gibi yükseklerde kursan bile,

Oradan indireceğim seni" diyor RAB.

17 "Edom dehşet konusu olacak,

Oradan geçen herkes şaşkın şaşkın bakıp

Başına gelen belalardan ötürü

Onunla alay edecek.

18 Sodom'la Gomora'yı ve çevredeki köyleri

Nasıl yerle bir ettimse" diyor RAB,

"Orada da kimse oturmayacak,

İnsan oraya yerleşmeyecek.

19 "Şeria çalılıklarından

Sulak otlağa çıkan aslan gibi

Edom'u bir anda yurdundan kovacağım.

Seçeceğim kişiyi ona yönetici atayacağım.

Var mı benim gibisi?

Var mı bana dava açacak biri,

Bana karşı duracak çoban?"

20 Bu yüzden RAB'bin Edom'a karşı ne tasarladığını,

Teman'da yaşayanlara karşı ne amaçladığını işitin:

"Sürünün küçükleri bile sürülecek,

Halkı yüzünden Edom otlakları çöle dönüştürülecek.

21 Yıkılışlarının gürültüsünden yeryüzü titreyecek,

Çığlıkları Kızıldeniz'e dek duyulacak.

22 Düşman kartal gibi üzerlerine çullanacak,

Kanatlarını Bosra'ya karşı açacak.

O gün Edomlu askerlerin yüreği,

Doğum sancısı çeken kadının yüreği gibi olacak."

Şam'a İlişkin Bildiri

23 Şam'a ilişkin:

"Hama ve Arpat utanacak,

Çünkü kötü haber işittiler.

Korkudan eridiler,

Sessiz duramayan deniz gibi

Kaygıyla sarsıldılar.

24 "Şam güçsüz düştü,

Kaçmak için döndü;

Telaşa kapıldı,

Doğuran kadın gibi

Sancı ve acılar sardı onu.

25 Nasıl oldu da sevinç bulduğum ünlü kent

Terk edilmedi?

26 Bu yüzden gençleri meydanlarda düşecek,

Bütün savaşçıları susturulacak o gün"

Diyor Her Şeye Egemen RAB.

27 "Şam surlarını ateşe vereceğim,

Ben-Hadat'ın saraylarını yakıp yok edecek."

Kedar ve Hasor'a İlişkin Bildiri

28 Babil Kralı Nebukadnessar'ın bozguna uğrattığı Kedar ve Hasor krallıklarına ilişkin RAB şöyle diyor:

"Kalkın, Kedar'a saldırın,

Doğu halkını yok edin.

29 Çadırlarıyla sürüleri alınacak,

Çadır perdeleri,

Eşyalarıyla develeri alınıp götürülecek.

İnsanlar, 'Her yanda dehşet!' diye bağıracaklar onlara.

30 Kaçın, uzaklaşın!

Derinliklere sığının,

Ey Hasor'da oturanlar!" diyor RAB.

"Çünkü Babil Kralı Nebukadnessar

Size düzen kurdu;

Sizin için bir tasarısı var.

31 Kalkın, tasasız ve güvenlik içinde

Yaşayan ulusa saldırın" diyor RAB.

"Onun kent kapıları, sürgüleri yok,

Halkı tek başına yaşıyor.

32 Develeri yağma edilecek,

Sayısız sürüleri çapul malı olacak.

Zülüflerini[ii] kesenleri

Dört yana dağıtacağım,

Her yandan felaket getireceğim başlarına" diyor RAB.

33 "Çakalların uğrağı Hasor,

Sonsuza dek viran kalacak,

Orada kimse oturmayacak,

İnsan oraya yerleşmeyecek."

Elam'a İlişkin Bildiri

34 Yahuda Kralı Sidkiya'nın krallığının başlangıcında RAB'bin Peygamber Yeremya'ya bildirdiği Elam'a ilişkin söz şudur:

35 Her Şeye Egemen RAB diyor ki:

"Bakın, Elam'ın yayını,

Asıl gücünü kıracağım.

36 Üzerine göğün dört ucundan

Dört rüzgarı gönderecek,

Halkını bu rüzgarlara dağıtacağım.

Elam sürgünlerinin gitmediği

Bir ulus kalmayacak.

37 Düşmanlarının önünde,

Can düşmanlarının önünde

Elam'ı darmadağın edeceğim.

Başlarına felaket gönderecek,

Şiddetli öfkemi yağdıracağım" diyor RAB,

"Onları büsbütün yok edene dek

Peşlerine kılıcı salacağım.

38 Elam'da tahtımı kuracak,

Elam Kralı'yla önderlerini

Yok edeceğim" diyor RAB.

39 "Ama gelecekte

Elam'ı eski haline kavuşturacağım" diyor RAB.


[i] 49:1 "Molek": Ammonlular'ın baş ilahı

[ii] 49:32. "Zülüflerini" ya da "Sakallarının uçlarını"

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://islamadogru.yetkinforum.com
 
YEREMYA GİRİŞ
Sayfa başına dön 
2 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
(¯`'·.İSLAMA DOGRU¸.·'´¯)¸ :: KUTSAL KİTAP-
Buraya geçin: